Sztuczna inteligencja stworzona przez Google wygrywa z mistrzem gry w Go

Stworzone przez firmę Google oprogramowanie AlphaGo – wykorzystujące technologię sztucznej inteligencji – stanęło do walki z człowiekiem, rozgrywając z nim mecz w Go. To niezwykle wymagająca gra planszowa, a przeciwnikiem programu jest nie byle kto bo Lee Se-dol, wielokrotny mistrz świata w tej grze.

Wydarzenie jest pilnie obserwowane przez specjalistów od AI (Artificial Intelligence), gdyż ma odpowiedzieć na pytanie, czy i w tym przypadku (to uwaga do słynnych meczów szachowych) sztuczna inteligencja może pokonać ludzki mózg.

Na początek przypomnienie, że komputery stawały już w przeszłości do walki z ludzką inteligencją. Chodzi tu głównie o pojedynki mistrza szachów Gari Kasparowa z komputerem Deep Blue (IBM) oraz superkomputera Watson (również IBM), który wygrał telewizyjny quiz Jeopardy. W obu tych przypadkach komputery były górą. Tym razem rozegrano partię Go i pierwszą rundę tego meczu (które odbywa się w Seulu) wygrał program AlphaGo. A trzeba wiedzieć, że gra w Go jest równie wymagająca jak gra w szachy.

Zobacz również:

  • Google łata 50 luk systemu Android
  • Meta ulega presji europejskich regulatorów
  • Nowe akceleratory Intel Gaudi znacznie tańsze niż rozwiązania Nvidii. Czy spadną ceny chipów AI?

Organizatorzy meczu zaplanowali pięć pojedynków, a nagroda jest wysoka, bo wynosi równo 1 mln USD. Na razie wynik brzmi 1:0 dla AI. Google już zapowiedział, że jeśli jego program wygra mecz, to nagroda trafi do wskazanej przez niego organizacji charytatywnej.

Oprogramowanie AlphaGo wygrało wcześniej – w październiku zeszłego roku - w druzgocącym stosunku 5:0 mecz Go, który miał miejsce w Europie. Przeciwnikiem programu był wtedy inny mistrz tej gry: Fan Hui. Wszystko więc wskazuje na to, że z wymyśloną w Chinach 2500 lat temu grą Go radzi sobie obecnie najlepiej sztuczna inteligencja. I jest to nie lada wyczyn, gdyż specjaliści twierdzą, że program AlphaGo obdarzony jest dużo większą inteligencją – oczywiście sztuczną - niż legendarny komputer Deep Blue.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200