Sztuczna inteligencja pomoże ukraińskim saperom rozbrajać miny

Na początku marca rząd Ukrainy podpisał umowę z amerykańską firmą technologiczną Palantir, która przewiduje wykorzystanie sztucznej inteligencji w humanitarnych działaniach związanych z rozminowywaniem dużych obszarów tego kraju.

Szacuje się, że od początku wojny pozostawione przez Rosjan miny zabiły setki Ukraińców, w tym wiele dzieci. Rozminowywanie należy też traktować jako zerowy etap ożywienia gospodarczego Ukrainy. Obecnie potencjalnie skażonych jest 156 tysięcy kilometrów kwadratowych ziemi, a życie ponad 6 milionów Ukraińców jest zagrożone. Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę, saperzy ukraińscy zneutralizowali ponad 470 tysięcy min oraz oczyściły ponad 1170 kilometrów kwadratowych terenu.

Ocenia się, że oczyszczenie terenu będzie jednak przedsięwzięciem ogromnym i będzie trwać wiele lat . Możliwość przyspieszenia procesu rozminowywania, szczególnie poprzez współpracę z firmami technologicznymi, takimi jak Palantir, jest szansą na uratowanie życia i przyspieszenie odbudowy Ukrainy. Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Gospodarki Ukrainy, umowa zakłada cyfryzację operacji rozminowywania i automatyzację procesów, które zostały przyjęte w 2023 roku w ramach Narodowej Strategii Przeciwdziałania Rozminowywaniu Ukrainy. Plan też obejmuje to również rozszerzenie możliwości cyfrowych w zakresie oceny i ustalania priorytetów zagrożeń w regionach zaminowanych, a także wykorzystanie asystenta platformy sztucznej inteligencji dostarczonej przez firmę Palantir do podejmowania decyzji podczas rozminowywania.

Zobacz również:

  • GPW WATS – twarda podstawa do globalnego konkurowania
  • Majowa konferencja Apple może być ważniejsza niż oczekujemy

Platforma będzie czerpać informacje pozyskiwane z lokalnych i regionalnych organów zarządzających danym terenem, a także dostarczanych przez ministerstwa i agencje, jak również przez samych saperów. Na podstawie tych danych platforma mogłaby doradzać osobom zajmującym się rozminowywaniem, jakie najskuteczniejsze środki należy podjąć podczas pracy w określonym obszarze, na przykład czy powinni używać dronów, czy bardziej tradycyjnych metod rozminowywania. Obecnie wiele krajów pomaga Ukrainie w rozminowywaniu oraz zapewnia szkolenia i sprzęt. I tak np. lutym tego roku Stany Zjednoczone przekazały ukraińskiej Państwowej Specjalnej Służbie Transportowej ponad milion dolarów na sprzęt do rozminowywania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200