Sztuczki i poprawki

WinBoost zawiera zestaw funkcji do modyfikacji środowiska i aplikacji systemu Windows 98.

WinBoost zawiera zestaw funkcji do modyfikacji środowiska i aplikacji systemu Windows 98.

Użytkownicy, którzy chcą w pełni kontrolować pracę Windows 98, mogą skorzystać z nowej wersji programu WinBoost. Program wyposażono w funkcje pozwalające modyfikować środowisko pracy, co sprawia, że system Windows może działać dokładnie według oczekiwań użytkownika. Wystarczy jedynie dokonać wyboru, zaznaczając odpowiednie pozycje w okienkach wyświetlanych przez WinBoost, a program wprowadza do bazy danych Registry odpowiednie, często nigdzie nie udokumentowane, poprawki.

Liczba funkcji programu pozwalających na dostrojenie Windows 98 jest tak duża, że nie sposób wymienić wszystkie, lecz oto dwa przykładów.

Program ułatwia ukrywanie, usuwanie lub zmianę elementów menu Start, np. pozycji Dokumenty (możliwe jest ukrycie przed innymi użytkownikami komputera listy dokumentów), Ulubione, Znajdź, Uruchom, Wyloguj czy Zamknij System. WinBoost 1.1 zawierał błąd powodujący problemy z umieszeniem w menu Start pozycji Znajdź, Uruchom i Windows Explorer po ich wcześniejszym usunięciu.

Narzędzie - w ramach polecenia Start - pozwala na stosowanie rozwijanego menu kaskadowego, włącznie z opcjami zawartymi w Panelu Sterowania, Drukarki, Otoczenie Sieciowe, Kosz, Mój Komputer, Czcionki i Moja Aktówka.

Oprócz opcji zwiększających efektywność i wydajność Windows 98, program ma również wiele "nieproduktywnych" funkcji. Przykładowo można wybrać opcję, dzięki której znana gra w karty Hearts dołączona do Windows działa nietypowo - po jednoczesnym naciśnięciu klawiszy Ctrl+Alt+Shift+F12, komputer wyświetla karty przeciwnika.

WinBoost zawiera okienko "porady i sztuczki", w którym można znaleźć wiele przydatnych rozwiązań. Użytkowników korzystających z Microsoft Paint, którzy wklejają rysunki, powinna zainteresować możliwość takiego skonfigurowania aplikacji, że obszar zawierający edytowaną grafikę będzie zawsze pasował wielkością do wklejanego rysunku.

Autorzy programu WinBoost ujawnili, że Microsoft rozpoczął wdrażanie w Windows 98 opcji znanej jako DeskBar, lecz przed wprowadzeniem systemu na rynek wycofał się z tego pomysłu. Aby przekonać się o tym, należy kliknąć na przycisk Start, następnie Ustawienia i trzymając naciśnięty klawisz Control, przycisk Taskbar and Start Menu. W wyświetlonym okienku Taskbar Properties pojawi się nowa strona DeskBar Option, jest ona jednak pusta.

Inna, mało znana "sztuczka" w Windows dotyczy myszy i potrójnego klikania na obiekty. Ma ona zastosowanie w przypadku WordPad i innych edytorów tekstów używanych w tym środowisku. Jeśli podczas edycji dokumentu zostanie użyta opcja potrójnego kliknięcia, to można zaznaczyć jego części, jakich nie pozwala selekcjonować opcja podwójnego kliknięcia. Klikając trzy razy określony blok tekstu, wybiera się cały akapit, a obszar lewego marginesu pozwala na wybranie wszystkich akapitów.

Bezpłatna, testowa wersja WinBoost 1.2, która pracuje przez 10 dni, dostępna jest w Internecie pod adresem:http://www.magellas.com (Magellas, Berkeley, Kalifornia). Standardowa wersja pakietu kosztuje 15 USD (jeden komputer) lub 145 USD (licencja na dowolną liczbę stanowisk). Jeśli ktoś używa już starszej wersji tej aplikacji, przed instalacją wersji 1.2 powinien ją usunąć.

<hr size=1 noshade>Brian Livingston jest współautorem książki Windows 95 Secrets Gold i wielu innych pozycji o systemie Windows. E-mail: [email protected] Na podstawie tygodnika InfoWorld, wydawanego przez IDG, opr. Janusz Chustecki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200