Szpieg w komórce

Po keyloggerach dla Windows przyszła kolej na telefony komórkowe. Dostępny na rynku program dla Symbiana pozwala na podsłuchiwanie wszystkich wiadomości tekstowych wysyłanych z danego telefonu.

Opisany przez F-Secure jako wirus program Acallno.A instaluje się w telefonach z systemem operacyjnym Symbian 60 w sposób całkowicie niewidoczny dla użytkownika. Aplikacja nie jest widoczna na liście procesów ani na liście zainstalowanych programów - z tego powodu nie jest także możliwe jej odinstalowanie w normalny sposób.

Uruchomiony Acallno.A przechwytuje wszystkie pisane i otrzymywane przez użytkownika telefonu SMSy iwysyła je na skonfigurowany uprzednio numer. Wysyłanie podsłuchiwanych wiadomości jest niewidoczne dla użytkownika telefonu, nie zostają one także w skrzynce nadawczej.

Program nie jest wirusem w dosłownym tego słowa znaczeniu, ponieważ nie potrafi się sam przenosić - wymaga ręcznej instalacji. Co więcej, osoba instalująca go w telefonie ofiary musi znać jego numer IMEI. Jest to jednak raczej zabezpieczenie licencyjne programu, który jest sprzedawany pod konkretny numer IMEI.

F-Secure nie podaje komercyjnej nazwy pakietu, do którego należy program Acallno.A, ale prawdopodobnie chodzi o jeden z dostępnych na rynku produktów w rodzaju Stealth Phone. Są one dość drogie - od 700 do ponad 2500 USD za program.

Szpiega można usunąć ręcznie, kasując niżej podane pliki, usuwa go także komórkowy antywirus F-Secure.

C:\System\apps\s60calls.exe

C:\System\apps\s60system.exe

C:\System\apps\s60system1.exe

C:\System\recogs\s60calls.mdl

C:\System\recogs\s60sysp.mdl

C:\System\recogs\s60syss.mdl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200