Szósta generacja Windows CE

Wzorem Linuxa Microsoft otwiera kod jądra Windows Embedded CE.

Wzorem Linuxa Microsoft otwiera kod jądra Windows Embedded CE.

Microsoft wprowadził na rynek szóstą wersję systemu operacyjnego Windows Embedded CE, podejmując jednocześnie decyzję o pełnym otwarciu kodu jądra tego systemu w ramach Shared Source Initiative. Dotychczas firma udostępniała tylko 56% kodu Windows CE. Oprogramowanie to należy do mniej znanych i zauważanych systemów tej firmy, choć znajduje szerokie zastosowanie w milionach małych urządzeń - palmtopach, komputerach typu cienki klient, terminalach, kasach POS, urządzeniach GPS, a także telefonach komórkowych.

Windows CE jest obecnie wykorzystywany przez ok. 4000 producentów sprzętu. Inaczej jednak niż w przypadku serwerowych lub desktopowych wersji Windows, nie ma on dominującej pozycji na rynku. Obecnie jest ponad 60 firm rozwijających systemy do wbudowywania, a połowa urządzeń dostępnych na rynku jest wyposażona w nietypowe, firmowe systemy operacyjne. Całkowita wartość rynku tego typu systemów jest obecnie szacowana na 1,8 mld USD rocznie. Nie ulega wątpliwości, że udostępnienie programistom kodu źródłowego Windows CE ma zwiększyć popularność tego systemu. Udostępnienie pełnego kodu jądra systemu ułatwia tworzenie aplikacji na tę platformę. Umożliwia też przystosowanie funkcji oprogramowania do specjalizowanych zastosowań bez konieczności uzgadniania modyfikacji i dostarczania ich kodu Microsoftowi.

Windows Embedded CE jest oferowany wraz z pakietem Visual Studio 2005 Professional rozszerzonym o zestaw narzędzi zawierający prawie 800 zmodyfikowanych i nowych składników. W porównaniu z wersją Windows CE 5.0 do najważniejszych zmian należą: zwiększenie pojemności obsługiwanej przez system pamięci wirtualnej z 32 MB do 2 GB i zwielokrotnienie liczby obsługiwanych jednocześnie procesów z 32 do 32 tys. Platforma ta została wyposażona w interfejsy Wi-Fi i GSM, a także nowe funkcje ułatwiające nawiązywanie połączeń głosowych i automatyczną wymianę danych, które są przeznaczone do zastosowań przede wszystkim w telefonach komórkowych.

Zwiększenie pojemności pamięci, a także systemu zarządzania nią umożliwia nie tylko jednoczesne uruchamianie większej liczby aplikacji, ale zapobiega konfliktom między nimi - w starszej wersji występowały sytuacje, gdy programy tworzone przez różnych producentów po jednoczesnym uruchomieniu zapisywały dane w pamięci wykorzystywanej przez inną aplikację, co prowadziło do awarii systemu. Windows CE w wersji 6.0 zawiera mechanizmy zapobiegające takim zdarzeniom.

Te zasadnicze modyfikacje systemu powodują, że jego wsteczna zgodność ze starszymi wersjami jest ograniczona i dlatego należy oczekiwać, że tempo popularyzacji Windows CE 6.0 będzie wolniejsze.

OS za trzy dolary

Na stronie Microsoftu dostępna jest bezpłatna wersja ewaluacyjna Windows Embedded CE 6.0. Natomiast licencja Visual Studio - wraz z zestawem narzędzi - kosztuje 995 USD, a cena każdego modułu runtime instalowanego w urządzeniach końcowych zaczyna się od 3 USD i spada wraz ze wzrostem liczby licencji. W cenę wliczone jest dziesięcioletnie wsparcie techniczne, a także prawna ochrona praw autorskich producentów urządzeń. Według przedstawicieli firmy Micros, producenta systemów kasowych POS, biorąc pod uwagę wszystkie koszty związane z przystosowaniem, wsparciem i implementacją różnica między Windows Embedded CE a Linux jest minimalna, choć na korzyść tego drugiego.

Całkowite koszty związane z zastosowaniem Windows CE wynoszą ok. 15 USD na jedno urządzenie.


TOP 200