Sześć polskich banków rozpoczyna wydawanie kart mikroprocesorowych

Polska jest drugim, po Wielkiej Brytanii, krajem europejskim, gdzie banki wprowadzają do użytku mikroprocesorowe karty Visa zgodne ze standardem EMV.

Sześć kolejnych polskich banków wprowadza do użytku mikroprocesorowe karty Visa zgodne z międzynarodowym standardem EMV. W polskim projekcie Visa Smart Debit/Credit bierze udział siedem banków, Polcard i Visa International.

Pierwsze karty, początkowo wyposażone zarówno w mikroprocesor, jak i pasek magnetyczny, latem ubiegłego roku wydała już PKO bp. Obecnie wydawanie takich kart rozpoczynają Bank Przemysłowo-Handlowy, BIG Bank Gdański, BRE Bank, Kredyt Bank, Powszechny Bank Kredytowy i Wielkopolski Bank Kredytowy.

Początkowo urządzenia umożliwiające dokonywanie transakcji za pomocą nowych kart będą zainstalowane w 200 punktach handlowo-usługowych na terenie Warszawy. Prawdopodobnie do końca br. projekt obejmie swoim zasięgiem kolejne miasta. Przedstawiciele Polcardu twierdzą, że mogą w tym okresie udostępnić ok. 22 tys. terminali obsługujących karty mikroprocesorowe. Docelowo wszystkie terminale sklepowe (POS) obsługiwane przez Polcard mają być przystosowane do odczytywania kart mikroprocesorowych i weryfikacji numerów PIN. Tempo ich wdrażania zależy jednak od decyzji VISA i poszczególnych banków dotyczącej liczby wydawanych kart. W pierwszym etapie projektu wydanych zostanie ok. 15 tys. kart, z czego 10 tys. zostało już wydanych przez PKO bp.

Karty mikroprocesorowe oferują użytkownikom przede wszystkim większe bezpieczeństwo w stosunku do kart wyposażonych jedynie w paski magnetyczne. Pozwalają również na zapisanie na karcie nieporównywalnie większej ilości informacji np. danych osobistych właściciela, w tym dotyczących stanu jego zdrowia czy zatrudnienia. Karty mikroprocesorowe mają być również - zdaniem uczestników projektu Visa Smart Debit/Credit - doskonałym środkiem płatniczym w nowych kanałach dystrybucji, takich jak telefonia komórkowa czy Internet.

Dostawcą wprowadzanych w Polsce kart jest firma Oberthur (dawniej De La Rue). Terminale do ich obsługi dostarczają Hewlett-Packard i VeriFone, a wkrótce także Bull. Oprogramowanie obsługujące transakcje zapewnia firma ACI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200