Szerokopasmowe hotele

Gwałtownie zaczyna rosnąć na świecie liczba hoteli oferujących swoim gościom szerokopasmowy dostęp do Internetu. "W pokoju hotelowym, obok łóżka, telefonu i telewizora goście potrzebują teraz mieć szerokopasmowy Internet" - napisano w raporcie In-Stat/MDR.

Firma badawcza In-Stat/MDR prognozuje, że do 2008 roku na świecie będzie blisko 27 tys. hoteli oferujących szerokopasmowy dostęp do Sieci. Na koniec 2003 roku było ich według oceny In-Stat/MDR 5,2 tys. Ten masowy zwrot sektora usług hotelarskich w stronę Internetu firma badawcza wyjaśnia szerszym, powszechnym wzrostem wykorzystania Internetu, szczególnie instalowania sieci WLAN. Inny raport, przedstawiony przez Forrester Research dowodził niedawno, że 60% amerykańskich firm planuje zainstalowanie sieci WLAN.

W przypadku hoteli bezprzewodowy dostęp do Internetu zaczynał się od zapewnienia dostępności w salach konferencyjnych i przeznaczonych do pracy, obecnie jednak WLAN pokrywa coraz częsciej pokoje gościnne. Dostęp do Internetu przestał być luksusem, a poniekąd staje się wymogiem. Autorzy raportu zwracają uwagę, że najważniejszym czynnikiem pobudzającym internetyzację hoteli jest zapotrzebowanie zgłaszane przez gości. "W pokoju hotelowym, obok łóżka, telefonu i telewizora goście chcą mieć szerokopasmowy Internet" - napisano w raporcie.

Zobacz również:

  • 5G to nie tylko smartfony - jakie technologie skorzystają?

Pojawia się teraz pytanie, czy i na ile hotele skłonne są, będą chciały i potrafiły na tym popycie zarobić. Niedawno dziennikarze CXO mieli możliwość rozmawiać z Warwickiem Gunningiem, dyrektorem krakowskiego hotelu Sheraton, gdzie Cisco we współpracy z NextiraOne dokonano pionierskiej nie tylko w skali naszego kraju ale i świata instalacji systemu komunikacji IP. Obsługuje on całość operacji teleinformatycznych hotelu (od łączności telefonicznej IP, po aplikację do zarządzania hotelem i systemy automatyczne hotelu), a docelowo obejmie wszystkie usługi multimedialne jakich gość może sobie zażyczyć. "W chwili obecnej hotel posiada ponadto sieć WLAN obejmującą 60% pokoi gościnnych. Ponadto, do Internetu można podłączyć się w pokoju zamieniając po prostu wtyczkę z telefonu IP na wtyczkę kabla sieciowego laptopa. Dostęp jest na razie za darmo, ale planujemy, że będzie to w przyszłości usługa płatna" - powiedział nam wówczas Warwick Gunning.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200