Szef Microsoftu kreśli kierunki rozwoju oprogramowania dla biznesu

Satya Nadella (CEO firmy Microsoft) przewiduje, że wkrótce do korporacyjnego świata wkroczą dwie nowe kategorie oprogramowania biznesowego, które odegrają w 2019 roku szczególnie istotną rolę.

To ważne przesłanie mówiące o tym, że Microsoft zamierza położyć w tym roku większy nacisk na ten segment rynku IT i ma swoją wizję jego rozwoju.

I tak Satya Nadella wymienia na pierwszym miejscu programy śledzące wydajność produktów zakupionych przez klientów. Chodzi tu o oprogramowanie biznesowe bazujące na technologiach z obszaru IoT, któremu Nadella nadał ogólną nazwę „systems of observation” (systemy obserwacyjne).

Zobacz również:

  • Najcenniejsze światowe marki – ranking zdominowały firmy technologiczne
  • Te wiodące na rynku AI firmy zostaną prześwietlone, czy nie zwalczają konkurencji w sposób niezgodny z prawem

Systemy takie będą to mogły robić dzięki temu, że coraz więcej produktów kolejnej generacji wyposażonych będzie w różnego rodzaju czujniki i mierniki, które przekazują zbierane przez nie dane aplikacjom wyposażonym w interfejsy komunikujące się z siecią IoT.

Na drugim miejscu Nadella wymienia programy wykorzystujące w coraz większym stopniu sztuczną inteligencję. Będą to według niego oprogramowanie biznesowe typu "systems of intelligence". Systemy takie będą mogły przewidywać, że dany produktem może np. za miesiąc odmówić posłuszeństwa, dlatego zgłosi taki fakt jego wytwórcy, który może szybko zareagować i wysłać do klienta fachowca, który rozwiąże ten problem.

Według szefa firmy Microsoft te dwa nowe typu oprogramowania dla biznesu („systems of observation” i „systems of intelligence”) otworzą zupełnie nowy rozdział w historii przemysłu IT. Rozdział stanowiący obecnie otwartą kartę, którą firmy będą musiały zapełnić w najbliższym czasie konkretnymi rozwiązaniami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200