Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"

Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intela, nie uważa, aby ostatnie doniesienia na temat procesorów opartych na architekturze i patentach Arm, które miałyby trafić do komputerów osobistych, stanowiły zagrożenie.

Pat Gelsinger, szef Intela / Fot. Mat. prasowe

Pat Gelsinger, szef Intela / Fot. Mat. prasowe

W sieci pojawiły się nieoficjalne informacje o tym, że zarówno Nvidia, jak i AMD planują wprowadzić na rynek procesory oparte na rozwiązaniach Arm, które miałyby trafić do komputerów osobistych na rynku konsumenckim. Dodatkowo Qualcomm zaprezentował ostatnio swój najnowszy procesor Arm, który - według firmy - może pokonać Intela i Apple w niektórych aplikacjach, jeśli chodzi o wydajność..

Doniesienia pochodzą od pracowników tych spółek, którzy proszą jednak o zachowanie poufności. Trafiły jednak do Bloomberga i były weryfikowane. Można więc założyć, że są prawdziwe.

Zobacz również:

  • Intel Core - wyjaśniamy nazewnictwo nowych układów CPU Intela
  • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
  • Windows 12 i nadchodząca wojna układów AI

Gelsinger, mówiąc o wynikach finansowych Intela za trzeci kwartał, odniósł się na ostatniej konferencji do tych informacji. Powiedział, że Intel traktuje poważnie każdą konkurencję, ale jeśli chodzi o Arm i alternatywne procesory do komputerów z Windows, stwierdził, że "odgrywają one dość nieistotne role w biznesie komputerów osobistych".

Procesory Arm nie stanowią zagrożenia - twierdzi szef Intela

Mimo że Gelsinger pokazał dość lekceważący stosunek do zagrożenia ze strony Arm, przyznał, że alternatywne architektury byłyby świetną okazją dla działalności produkcyjnej Intela, który chętnie współpracuje z firmami budującymi chipy oparte na projektach Arm.

W ostatnim tygodniu pojawiły się informacje, że Nvidia, która dominuje w branżach AI, KPC i konsumenckich kartach graficznych, zamierza zaprezentować procesory CPU oparte na rozwiązaniach Arm dla klientów korzystających z systemu Windows. AMD z kolei chce produkować niektóre konsumenckie procesory oparte na Arm, a chipy obu firm mają trafić do sprzedaży w 2025 r.

Gelsinger może nie być zaniepokojony, ale wiadomość ta spowodowała spadek wartości akcji Intela o 5% w bardzo krótkim czasie.

Nie tylko Nvidia i AMD mają nadzieję wprowadzić rewolucję w komputerach PC opartych na Arm. W tym tygodniu Qualcomm również wprowadził na rynek swój procesor Snapdragon X Elite SoC dla PC. Ma on 12 rdzeni CPU pracujących z częstotliwością 3,8 GHz (dwa mogą być zwiększone do 4,3 GHz) i wykorzystuje chip w procesie 4 nm. FIrma podaje, że jej SoC może pokonać układ Intel Core i9-13980HX w wydajności jednowątkowej lub dorównać jego wydajności wielowątkowej, zużywając przy tym 70% mniej energii.

Według badań analityków, udział Arm w rynku komputerów PC wzrośnie z obecnych 14% do 25% do 2027 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200