Szczęśliwa siódemka SCO

Największy producent unixowych systemów operacyjnych dla serwerów intelowskich wprowadza nową wersje UnixWare.

Największy producent unixowych systemów operacyjnych dla serwerów intelowskich wprowadza nową wersje UnixWare.

Nowa wersja systemu UnixWare 7 ma ułatwić firmie Santa Cruz Operation (SCO) rywalizację na rynku unixowych systemów operacyjnych, po pojawieniu się intelowskiego procesora Merced. "Zapowiadana na przyszły rok premiera 64-bitowego procesora Merced stwarza szansę na przejęcie części rynku wysoko wydajnych serwerów" - mówi Alok Mohan, prezes i przewodniczący rady nadzorczej SCO.

Nowy system operacyjny UnixWare 7 łączy elementy OpenServer 5 i systemu Unix Ware 2, którego SCO przejęła od Novella przed dwoma laty. Producent pozycjonuje swój nowy produkt jako system dla złożonych aplikacji dla dużych przedsiębiorstw, obsługi węzłów internetowych i transakcji elektronicznych, zastosowań komunikacyjnych, aplikacji dla działów przedsiębiorstwa. Jeszcze w tym roku firma wprowadzi na rynek UnixWare 7, przeznaczony dla małych firm, który ma zająć miejsce programu OpenServerRelease 5, do tej pory najbardziej popularnego produktu SCO.

SCO ma ponad 80% rynku oprogramowania dla serwerów Unixa z procesorami Intela.

"UnixWare i Merced wprowadzą firmę na rynek zaawansowanych systemów operacyjnych - mówi Alok Mohan, prezes i przewodniczący rady nadzorczej SCO. - Nie zapominamy o naszych starych klientach używających OpenServera. Będą oni mogli kupić aktualizacje do systemu 64-bitowego". UnixWare 7 zaprojektowano z myślą o rozwiązaniach wysoko wydajnych. Model pamięci, kompilatory i komendy napisane dla systemu operacyjnego są - zdaniem przedstawicieli koncernu - zgodne z technologią zastosowaną w procesorze Merced.

Szerokie horyzonty

Nowy UnixWare 7 - oparty na nowej technologii jądra SCO SVR5 - jest przystosowany do obsługi plików o pojemności 1 TB i 64 GB pamięci głównej. Dzięki temu - według SCO - może obsłużyć ponad 76,800 TB danych, znacznie więcej niż inne programy dla serwerów z procesorem Intela. UnixWare zapewnia dostęp do aplikacji na serwerach z oprogramowaniem Tarantella.

Producenci podkreślają, że UnixWare 7 zawiera rozszerzenia, które czynią go systemem przystosowanym do zastosowań intranetowych i internetowych. Najważniejszym z nich jest wykorzystanie technologii klastrowej, zapewniającej dostępność i niezawodność. Skalowalność UnixWare 7 jest zapewniona dzięki pracy na serwerach wieloprocesorowych w trybie SMP i możliwości rozszerzania pamięci.

Pełna wersja UnixWare 7 ma kosztować 4992 USD. Wersja dla małych przedsiębiorstw ma być o 2000 USD tańsza.


TOP 200