Szanse i wyzwania – jak technologia chmury może usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorstwa?

Krystian Chorzępa - Business Solution Manager, Comarch

Lukasz Lacniak - Business Solutions Architect, Comarch UK

Chmura to gorący temat wśród przedsiębiorstw całego świata. Jesteśmy świadkami przemian tego, w jaki sposób pracujemy oraz tworzymy i prowadzimy przedsiębiorstwa. Przemiany te związane są z rozpowszechnieniem się nowoczesnych technologii ICT, które wpływają na rozwój usług chmurowych. Przedstawiamy wywiad Małgorzaty Zabieglińskiej-Lupy – Product Managera ds. ICT w firmie Comarch, z Krystianem Chorzępą, oraz Łukaszem Łacniakiem, konsultantami rozwiązań ICT w firmie Comarch. Wywiad ten był doskonałą okazją do omówienia istotnych kwestii związanych z wyzwaniami oraz najnowszymi trendami, które wpłyną na branżę cloud.

Małgorzata Zabieglińska-Lupa: W prowadzonych rozmowach na tematy związane z chmurą obliczeniową szybko przechodzi się do kwestii współdzielenia zasobów, architektury rozproszonej między wielu dostawców, zgodności z regulacjami prawnymi oraz bezpieczeństwa. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Zobacz również:

  • Usługi ICT dla firm i instytucji napędzają biznes Grupy Netia
  • IaaS, PaaS, SaaS - nowoczesne usługi chmurowe na miarę cyfrowej transformacji

Łukasz Łacniak: Kwestie te były istotnymi wyzwaniami jeszcze parę lat temu, gdy fundamenty chmury obliczeniowej nie były jeszcze zbyt stabilne. Produkty chmuropodobne nie były jeszcze wówczas ani odpowiednio zdefiniowane przez branżę, ani zrozumiałe wśród klientów. Branża praktycznie nie posiadała jakichkolwiek standardów dotyczących wdrażania chmury, a portfel produktów, mimo iż obszerny, był bardzo niedojrzały. Co więcej, wdrażanie oraz utrzymanie podstawowych funkcjonalności takich jak rozproszona architektura, separacja czy bezpieczeństwo nie było proste ze względu na niską jakość narzędzi. Mamy jednak rok 2017 i większość problemów wczesnego dzieciństwa chmura ma już dawno za nami. Firmy realizujące usługi oparte na technologii chmury mają dziś do dyspozycji mnóstwo narzędzi, zarówno ogólnodostępnych o otwartym kodzie, jak i komercyjnych. Branża odpowiednio określa dziś kształt produktów chmurowych oraz wymogi w zakresie ich bezpieczeństwa, a klienci posiadają o wiele większą świadomość niż dawniej. Obserwujemy w końcu wprowadzanie kolejnych regulacji takich jak GDPR (General Data Protection Regulation, czyli rozporządzanie o ochronie danych osobowych). Ponadto dostępne dziś narzędzia są wystarczająco dojrzałe, aby spełniać bądź wyprzedzać owe wymogi. Podsumowując, wspomniane elementy nie są już kwestiami problematycznymi tylko dostępnymi funkcjonalnościami. Niektóre z nich, np. multi-tenancy, stanowią dziś sedno usług działających w chmurze, inne natomiast, np. te związane z bezpieczeństwem oraz zgodnością z regulacjami prawnymi, są wykorzystywane przez usługodawców do uzyskania przewagi konkurencyjnej. Comarch, posiadający szeroką ofertę zindywidualizowanych produktów związanych z bezpieczeństwem, stanowi doskonały przykład usługodawcy, który poświęca sporo uwagi kwestiom związanym z bezpieczeństwa oraz zgodności z wymogami prawnymi.

Małgorzata Zabieglińska-Lupa: Rozwiązania hybrydowe stają się głównym trendem branży IT. Zgodnie z przewidywaniami raportu pt. „Hybrid Cloud Market by Solution (Cloud Management and Orchestration, Disaster Recovery, Security and Compliance, and Hybrid Hosting), by Service (Professional Services and Managed Services), by Service Model (IaaS, PaaS, and SaaS) – Global Forecast to 2021” w latach 2016-2021 wartość rynku chmury hybrydowej wzrośnie z 33,28 mld dolarów do 91,74 miliardów. Obecnie tematem numer jeden jest chmura hybrydowa i, o ile się nie mylę, rozwiązanie hybrydowe jest idealne dla firm chcących przenieść dane do chmury z istniejącej architektury, których dane są rozproszone po całym przedsiębiorstwie. Chciałabym poznać waszą opinię na ten temat. Jaka jest przyszłość chmury hybrydowej?

Krystian Chorzępa: Chmury hybrydowe stanowią najistotniejszy model w zakresie chmury obliczeniowej. To rodzaj chmury obliczeniowej, który (…)

Cały wywiad jest dostępny na stronie: http://www.comarch.pl/handel-i-uslugi/ict/aktualnosci-branzowe/

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200