Szał inwestycyjny wokół AI. Konkurent ChatGPT może otrzymać 6 mld USD dofinansowania

Cohere, startup tworzący sztuczną inteligencję analogiczną do ChatGPT Open AI prowadzi rozmowy z inwestorami o dofinansowaniu. Został wyceniony na 6 mld dolarów.

SK/PIxabay

Jeszcze nie ochłonęliśmy po informacji, że Microsoft dofinansuje OpenAI kwotą 10 mld USD na rozwój ChatGPT (wcześniej zainwestował w tę technologię drobny miliard dolarów), a już pojawiła się informacja o inwestycjach konkurencji. Cohere, która konkuruje z wspieranym przez Microsoft OpenAI, prowadzi rozmowy w celu pozyskania setek milionów dolarów w rundzie finansowania, która może wycenić startup na ponad 6 miliardów dolarów. Usługi Cohere są dostępne np. w Amazon SageMaker. Spółkę Cohere założyli w Toronto w 2019 roku inżynierowie-naukowcy, którzy pracowali wcześniej dla Google (Alphabet). Modele Cohere, szkolone na dużych zestawach danych, potrafiące uczyć się z nowych danych, by wykonywać najróżniejsze zadania, pozwoliły młodej firmie wybić się na zatłoczonym rynku start-upów. Cohere szkoli i udostępnia duże modele językowe NLP do generowania lub analizowania tekstu. Może być używana na masową skalę np. do pisania marketingowych copies, moderowania treści, klasyfikowania danych, czy ekstrahowania informacji.

Aktualnie Cohere zapowiada, że planuje wprowadzenie nowego modelu dialogowego, który przypominałby ChatGPT, aby umożliwić użytkownikom przedsiębiorstw generowanie tekstu i angażowanie się w model w celu udoskonalenia danych wyjściowych. W przeciwieństwie do Open AI i ChatGPT, Cohere nie chce udostępniać swojej technologii wszystkim za darmo, skupia się na jej biznesowych i technologicznych zastosowaniach (pokrótce: generatywna AI Cohere wspomoże marketingowców i konsultantów w korespondencji biznesowej czy pisaniu raportów, a nie wierszy czy szkolnych rozprawek). Jest poważną konkurencją dla OpenAI czy Anthropic. W ubiegłym roku Cohere ogłosiło partnerstwo z chmurą Alphabet (Google Cloud), aby uzyskać dostęp do jego mocy obliczeniowej TPU (Tensor Processor Unit). Technologia Cohere zasila np. Hyperwrite – narzędzie do szybszego pisania (i generowania artykułów). Od stycznia 2023 językowa AI Cohere jest dostępna w usłudze uczenia maszynowego SageMaker Amazona. Za strategię rynkową Cohere od kilku tygodni odpowiada Martin Kon, wcześniej zarządzający strategią finansową YouTube.

Zobacz również:

  • Kolejne miliony dolarów od inwestorów na rozwój AI
  • 2024 – czego spodziewać się od technologii?
  • Rewolucja AI w pracy. Microsoft zaprezentował Copilot

Cohere zebrało do tej pory 170 milionów dolarów od funduszy, w tym Index Ventures, Tiger Global i luminarzy AI Geoffrey Hinton, Fei-Fei Li i Pieter Abbeel.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200