Szablony linii papilarnych

National Institute of Standards and Technology, we współpracy z czternastoma czołowymi dostawcami biometrycznych systemów bezpieczeństwa opartych na identyfikacji linii papilarnych, zbadał w ramach programu MINEX nową technologię, która może zrewolucjonizować tę metodę uwierzytelniania użytkowników.

NIST wykorzystał podczas badań nowy standard. Opiera się on na tzw. "szablonach szczegółów" (minutiae templates), dzięki którym zadanie konwertowania obrazu linii papilarnych na dane przebiega dużo szybciej i jest łatwiejsze do wykonania niż w przypadku użycia tradycyjnych metod. Szablony takie ułatwiają zadanie identyfikowania osób, pozwalając firmom i dostawcom systemów bezpieczeństwa opartych na tej technologii wymieniać między sobą dane.

Kolejna zaletą nowej technologii jest też to, że "szablon szczegółów" zajmuje niewiele miejsca (chodzi o liczbę danych), co powoduje, że urządzenia magazynujące obrazy linii papilarnych nie muszą mieć bardzo dużych pojemności.

W badaniach MINEX (Minutiae Interoperability Exchange Test) - sponsorowanych przez amerykański Department of Homeland Security (Departament Bezpieczeństwa Krajowego) - brało udział 14 czołowych producent systemów identyfikacji opartych na liniach papilarnych.

Podobne badania prowadzili na początku 2006 r. naukowcy z University of Buffalo, starając się np. określić, jak duży powinien być czytnik odczytujący zarys linii papilarnych. Duże zasługi na tym polu ma też Microsoft, który opracował w 2004 urządzenie Fingerprint Reader, które odczytuje linie papilarne użytkownika, zanim pozwoli mu uzyskać dostęp do peceta.

Więcej informacji o programie MINEX można znaleźć tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200