Sytuacja makroekonomiczna nie wpływa na Apple

Pomimo wielu problemów na rynku elektroniki użytkowej analitycy twierdzą, że Apple nadal nie odczuwa aktualnej sytuacji makroekonomicznej.

Bank inwestycyjny JP Morgan ocenił ryzyko biznesu prowadzonego przez Apple. Z raportu wynika, że firma będzie widziała jedynie ograniczone ryzyko w krótko oraz średnio-terminowych prognozach.

Smartfony z rodziny iPhone 13
Źródło: apple.com

Smartfony z rodziny iPhone 13

Źródło: apple.com

W nocie do inwestorów, analityk JP Morgan - Samik Chatterjee zinterpretował czerwcowe wynik kwartalne opublikowane przez Apple. Przekazał również swoje przewidywania dotyczące sytuacji firmy Apple w przyszłości.

Zobacz również:

  • Samsung otwiera szampana - sprzedał więcej smartfonów od Apple
  • Grupa hakerów LockBit unieszkodliwiona

JP Morgan wierzy, że Apple jest bezpieczną przystanią dla inwestorów. Ocena uwzględnia odporność szacunkowych zysków firmy na tle pogarszającej się sytuacji makroekonomicznej. Analitycy spodziewają się spadku obecnej wyceny firmy Apple, ale zakładają, że nie będzie on drastyczny.

W dłuższej perspektywie czasu firma Apple może ucierpieć z powodu niższej sprzedaży iPhone'a 14. Składać się na nią będą wyższe ceny spowodowane inflacją oraz sytuacją gospodarczą w wielu krajach zbytu - w tym Polsce. Samik Chatterjee uważa, że w momencie gdy modele z wyższej półki przestaną być osiągalne dla klientów ucierpi sprzedaż najważniejszego produktu firmy Apple.

Analityk uważa, że Apple nadal będzie w stanie zrównoważyć te średnioterminowe ryzyka ze względu na stosunkowo słabą konkurencję ze strony rywali w postaci urządzeń 5G, a także wzrost udziałów w rynku iPada i komputerów Mac.

Według JP Morgan Apple na przestrzeni 12-miesięcy utrzyma cenę dla akcji na poziomie 200 dolarów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200