Systemy zasilania i chłodzenia jako kluczowe systemy infrastruktury fizycznej

Do chłodzenia układów wysokiej gęstości najlepiej stosować bezpośrednie chłodzenie szaf poprzez klimatyzatory montowane bezpośrednio na szafie. Ich zaletą jest możliwość usuwania ciepła u źródła z wydajnością sięgającą nawet do 40 kW. Urządzenia te są najczęściej oparte na wymiennikach ciepła powietrze/ciecz lub mniej wydajnych powietrze/powietrze. Systemy te mogą znacznie ograniczyć obszary o podwyższonej temp (tzw. hotspot) i potrzeby chłodzenia dla całego pomieszczenia. Nakłady początkowe na tego rodzaju rozwiązania są wyższe od tradycyjnych, ale koszty utrzymania TCO (Total Cost Ownership) są zwykle niższe, więc może się okazać, iż po kilku latach użytkowania całościowe koszty tych rozwiązań będą mniejsze niż typowych układów. W przypadku stosowania bezpośredniego chłodzenia szaf musimy zaakceptować obecność w serwerowni instalacji wody lodowej, co jednak nie powinno budzić obaw, gdyż jej niezawodność jest bardzo duża, a szczelność jest monitorowana. W obiektach o dużym nasyceniu urządzeniami klimatyzacyjnymi i stałym w ciągu roku obciążeniu cieplnym, takich jak centra przetwarzania danych, często stosuje się instalację wody lodowej (chilled water). W systemie chłodzenia, wykorzystującym jako czynnik chłodzenia tzw. wodę lodową, można wyróżnić trzy wzajemnie współpracujące ze sobą zespoły: agregat chłodniczy (wytwornica wody lodowej), zespół przygotowujący i dostarczający wodę chłodniczą oraz zespół dystrybuujący wodę lodową.

Przygotowana w centrali stacji woda lodowa zasila poszczególne urządzenia klimatyzacyjne obsługujące pomieszczenia technologiczne oraz biurowe. Wszystkie urządzenia klimatyzacyjne, wytwornice wody lodowej, posiadają wysoko specjalizowane mikroprocesorowe układy sterowania wyposażone w panel obsługowy będący integralną częścią urządzenia, w celu odczytu parametrów, stanów alarmowych bądź wprowadzania danych. Nie zawsze jednak inwestycja w układy CRAC – szczególnie w przypadku niedużych serwerowni – jest konieczna, przyzwoite warunki może zapewnić tzw. klimatyzacja komfortu (czyli ta, stosowana w biurach i mieszkaniach), składająca się z dwóch jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Przy jej stosowaniu należy jednak przewidzieć nadmiar mocy chłodniczej rzędu nawet kilkudziesięciu procent, ze względu na możliwość pojawienia się obszarów o podwyższonej temperaturze oraz poziomu pewnej nadmiarowości, tak aby ograniczyć ryzyko awarii. Ciekawym pomysłem jest połączenie układu klimatyzacji komfortu i systemu wentylacji, która będzie wymuszała lepszy obieg powietrza chłodzącego. Przy stosowaniu klimatyzacji komfortu należy pamiętać również o konieczności monitorowania wilgotności, gdyż ten typ urządzeń ma tendencje do obniżania wilgotności.

Zobacz również:

  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • AI a DC - oto jest wyzwanie
  • Nowe DC Atmana

Prawidłowa i optymalna praca systemu chło­dzenia jest niezwykle ważna również z punk­tu widzenia kosztów eksploatacji (systemy te mają dość duże zapotrzebowanie na energię elektryczną – zużywają ok. 40% całej ilości energii wykorzystywanej przez data center). Dlatego właściwie skonfigurowany i wydajny system chłodzenia w znacznym stopniu wpły­nie na zmniejszenie kosztów utrzymania cen­trum przetwarzania danych.

Systemy zasilania i chłodzenia jako kluczowe systemy infrastruktury fizycznej

TOP 200