Systemy chłodzenia i klimatyzacji

Dużym problemem związanym z niezawodnością sprzętu IT jest zapewnienie odpowiedniego poziomu dopływu chłodnego powietrza do urządzeń komputerowych.

Zasadnicze komponenty systemu chłodzenia
Jedną z prostych metod właściwego chłodzenia jest zastosowanie drzwi z otworami perforowanymi do szaf, które zapewniają ponad 0,5 m2 powierzchni otworów wentylacyjnych, na powierzchni powyżej 60%. Drzwi szaf spełniające wymienione wymagania zapewniają dostateczny poziom wentylacji sprzętu komputerowego, przez co gwarantują odpowiednie warunki chłodzenia urządzeń wewnątrz szafy. W środowiskach o niekorzystnych warunkach chłodzenia zaleca się korzystanie (dla szaf o mocy przekraczającej 1500 W) z dodatkowych układów wentylatorów w szafach wymuszających obieg powietrza.

Warto stosować rozwiązania chłodzące dedykowane systemom teleinformatycznym, gdyż są bardziej wydajne i zapewniają właściwy poziom wilgotności (w przeciwieństwie do zwykłych układów klimatyzacyjnych). Jej zbyt niski poziom może być przyczyną uszkodzeń związanych z wyładowaniami elektrostatycznymi, zaś za wysoki - kondensacji pary. Rozwiązania do klimatyzacji typu CRAC (Computer Room Air Conditioning) powinny zapewnić monitoring i utrzymanie optymalnej temperatury i wilgotności, co ma krytyczne znaczenie dla niezakłóconego funkcjonowania centrum danych czy pomieszczenia komputerowego.

Nowoczesne systemy chłodzenia są wyposażane w moduły wentylatorów dopasowujące ilość tłoczonego powietrza w zależności do potrzeb, co zmniejsza koszty ich działania. Układy chłodzenia powinny być również wyposażone w elektroniczną komutację (EC) modułów wentylatorów, co zwiększa ich wydajność nawet o 30% oraz zmniejsza koszty ich działania. W układach - w celu zwiększenia niezawodności i minimalizacji awarii - stosuje się technologię antywibracyjnego montażu wentylatorów, aby odizolować je od struktury jednostki.

Ze względu na istotny udział energii elektrycznej zużywanej przez układ klimatyzacji, projektanci układów chłodzenia powinni zwracać szczególną uwagę na rozwiązania wpływające na ogólny poziom sprawności energetycznej. Właściwie bowiem skonfigurowany i wydajny system chłodzenia w znacznym stopniu wpływa na zmniejszenie kosztów utrzymania centrum przetwarzania danych.

Właściwe rozmieszczenie urządzeń warunkiem prawidłowego chłodzenia

Właściwe rozmieszczenie urządzeń w centrum przetwarzania danych i serwerowni jest niezwykle ważne zarówno dla optymalnego wykorzystania powierzchni, jak i przyszłej sprawności energetycznej. Planowanie rozmieszczenia urządzeń (szaf ze sprzętem) tak, aby uzyskać optymalne warunki zasilania i chłodzenia - powinno być konsekwencją analizy wielu czynników. Dzięki właściwemu rozmieszczeniu poszczególnych elementów infrastruktury fizycznej można zminimalizować liczbę punktów o podwyższonej temperaturze oraz właściwie przystosować miejsca, gdzie pogorszenie warunków chłodzenia wynika z czynników zewnętrznych, np. padającego światła słonecznego z pobliskiego okna.

Systemy chłodzenia i klimatyzacji

Zależność sprawności serwerowni dla infrastruktury tradycyjnej i skalowalnej

W projekcie infrastruktury fizycznej należy uwzględnić strukturę rozmieszczenie szaf, jak również sprzętu IT w samych szafach. Kształt oraz rozmiar pomieszczenia serwerowni ma znaczący wpływ na planowanie rozmieszczenia szaf (elementów wsporczych). Pomieszczenia serwerowni powinny mieć w miarę możliwości kształt prostokątny, gdyż wtedy najłatwiej uzyskać optymalne rozmieszczenie sprzętu. Aby ułatwić obsługę urządzeń chłodzących, warto zapewnić swobodny dostęp do paneli sterujących - najlepiej od frontu.


TOP 200