Systemy ERP i CRM w polskich przedsiębiorstwach - raport GUS

W 2009 i 2010 r. Główny Urząd Statystyczny badał też problematykę wykorzystania systemów informatycznych ERP i CRM przez polskie przedsiębiorstwa. Inaczej niż w USA i Europie Zachodniej, w Polsce nie wszystkie firmy posiadają już systemy tej klasy.

W 2009 r. zaledwie co 10 przedsiębiorstwo w Polsce stosowało system ERP, podobny poziom utrzymywał się w roku 2010. Częściej wykorzystywane są przez polskie firmy systemy CRM, zarówno te do zbierania, przechowywania informacji o klientach oraz zapewnienia dostępu do nich innym komórkom Przedsiębiorstwa, z których korzystało w ostatnim roku ponad 17 proc. firm, jak i te do analizowania informacji o klientach w celach marketingowych, z których korzystało ponad 13 proc. firm.

Systemy ERP i CRM w polskich przedsiębiorstwach - raport GUS

Oczywiście wykorzystanie systemów tej klasy w dużej mierze zależy od wielkości przedsiębiorstwa. Wśród małych i średnich firm ich wykorzystanie jest znacznie mniejsze - z systemów ERP korzysta jedynie 5 proc. małych firm i 20 proc. średnich, ale już ponad 50 proc. firm dużych. Średnią krajową w znacznym stopniu przekroczyły w 2009 r. firmy z branży zajmującej się produkcją i dystrybucją energii elektrycznej, gazu i ciepła (26%). Podobnie w roku 2010 (29%) . Najniższym zainteresowaniem w 2009 r. wśród branż wykazały się przedsiębiorstwa zajmujące się budownictwem (3%), których udział wzrósł jednak w 2010 r. do poziomu 5%.

Zobacz również:

  • Salesforce zainwestuje 500 milionów dolarów w generatywną AI

Pełna wersja raportu GUS o wykorzystaniu IT w firmach i gospodarstwach domowych

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200