System pamięci masowej 67 TB za 7 tys. USD

Kalifornijska firma Backblaze świadczy usługi archiwizowania danych w trybie online (wykonanie kopii zapasowych danych przechowywanych na jednym komputerze kosztuje 5 USD miesięcznie). Backblaze ujawnił ostatnio, że dane są przechowywane na systemach pamięci masowej rodzimej konstrukcji, opartych na modułach zdolnych przechowywać 67 TB informacji, które kosztują firmę ok. 7 tys. USD.

To właśnie te firmowe systemy pamięci masowej (noszące nazwę Backblaze Storage Pod) pozwoliły ustalić cenę usługi na bardzo niskim poziomie 5 USD/miesięcznie. Po zapoznaniu się z systemami pamięci masowych (i ich cenami) oferowanymi przez wiodących producentów takich systemów, firma zdecydowała się na rozwiązanie typu "zrób to sam".

System pamięci masowej 67 TB za 7 tys. USD
System pamięci masowej nosi nazwę Backblaze Storage Pod, jest instalowany w standardowej szafie przemysłowej i ma wysokość 4U. W obudowie o tej wysokości znajdują się następujące elementy: 45 dysków twardych (5400 USD), cztery kontrolery SATA (175 USD), intelowska płyta główna i procesor (365 USD), 4 GB pamięci RAM (50 USD) i dwa zasilacze (540 USD).

Backblaze Storage Pod pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Debian 4 (Linux) i oprogramowania JFS (Journaled File System; 64-bitowy system plików obsługujący technologię księgowania). Dostęp do systemów Backblaze Storage Pod jest realizowany przy użyciu protokołu HTTPS i oprogramowania Apache Tomcat 5.5 (implementacje open source programów Java Servlet i JavaServer Pages). Całością rozwiązania zarządzają firmowe narzędzia opracowane przez Backblaze (deduplikowanie danych, segmentowanie danych, szyfrowanie/deszyfrowanie, itd.).

Koszt przechowywania 1 PT danych w systemie Backblaze Storage Pod wynosi ok. 117 tys. USD, podczas gdy np. w przypadku takich produktów jak PowerVault MD1000 (Dell) i X4550 (Sun) jest to odpowiednio 826 tys. USD i prawie milion USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200