System operacyjny OpenSuse 13.1 już dostępny

OpenSuse udostępnił kolejną wersję linuksowego systemu operacyjnego dedykowanego dla komputerów PC. To oprogramowanie OpenSUSE 13.1, które można uruchamiać na komputerach opartych na architekturze AArch64. Można więc powiedzieć iż jest to produkt, który przygotowuje użytkowników na moment, w którym na rynku pojawią się serwery obsługiwane przez 64-bitowe procesory ARM.

Otwarty system operacyjny OpenSuse 13.1 (któremu towarzyszy ostatnia wersja oprogramowania OpenStack (robocza nazwa Havana) można instalować na komputerach wyposażonych w zabezpieczenie UEFI (Unified Extensible Firmware Interface).

OpenSuse Project ostrzega jednocześnie, że nową dystrybucję systemu OpenSuse (zgodną z AArch64) należy traktować jako produkt eksperymentalny, co oznacza, iż można ją używać do testowania komputerów wyposażonych w procesory ARM. Oznacza to też, że OpenSuse Project dołącza do społeczności Red Hat i chce, aby użytkownicy mogli wybierać nie tylko między dwoma podstawowymi linuksowymi systemami (Fedora lub Ubuntu), ale mogli też instalować na swoich komputerach i testować 64-bitowy system.

Zobacz również:

  • Intel publikuje białą księgę architektury x86S
  • Sztuczna inteligencja od Apple wymagać może nowych procesorów
  • Ta inicjatywa ma ułatwić firmom zadanie wdrażania systemów AI

Na początku tego miesiąca miała miejsce konferencja Usenix LISA (Large Installation System Administration), podczas której przedstawiciele Red Hat wypowiadali się w samych superlatywach o 64-bitowych serwerach ARM, sugerując nawet, że centra danych czeka wtedy prawdziwa rewolucja.

Analitycy zwracają też uwagę na fakt, że Microsoft przyjął postawę wyczekującą, jakby nie wiedział co z tym fantem robić. Firma jak dotąd nie zdradziła, czy ma zamiar udostępnić system operacyjny Windows Server dedykowany dla 64-bitowych serwerów ARM. Warto w tym momencie przypomnieć, że Microsoft ma w ofercie oprogramowanie Windows RT OS, które może zarządzać tabletami wyposażonymi w 32-bitowy procesor ARM.

System OpenSuse 13.1 jest dostępny razem z najnowszymi edycjami większości popularnych narzędzi open-source, takich jak: OpenStack, MySQL, MariaDB, Ruby in Rails, GCC (Gnu Compiler Collection), Gnome i KDE oraz serwer Apache Web. OpenSuse 13.1 wspiera też oprogramowanie QEMU (Quick Emulator), które obsługuje wirtualne maszyny KVM (Kernel-based Virtualization).

I na koniec krótkie przypomnienie oraz zapowiedź: ostatnia wersja systemu OpenSuse (12.3) została udostępniona użytkownikom w marcu tego roku, a według zapewnień OpenSuse, kolejna wersja (13.2) powinna się pojawić w połowie 2014 r. I jeszcze jedna ważna informacja – system będzie wspierany (chodzi o uaktualnienia i łaty) przez co najmniej najbliższe trzy lata.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200