System intranetowy

W ramach IIS klient otrzymuje aż trzy serwisy internetowe: serwer WWW, FTP i Gopher. IIS 2.0 cechuje się ponad 40% wzrostem wydajności w stosunku do wersji 1.0 dostępnej za darmo na serwerze WWW Microsoftu i przeznaczonej dla Windows NT Server 3.51. Nowością tej wersji jest możliwość zdalnego zarządzania serwerem IIS za pośrednictwem dowolnej przeglądarki WWW (podobnie jak to ma miejsce w przypadku serwerów firmy Netscape).

Po raz pierwszy Microsoft umieścił także w NT 4.0 serwer DNS (Domain Name Server) odpowiedzialny za translację numerowych adresów Internetu na nazwy domenowe i odwrotnie. Serwer ten zarządzany jest za pośrednictwem przyjaznego interfejsu graficznego i jest on w 100% zgodny z serwerami DNS pracującymi pod kontrolą innych systemów operacyjnych. Dzięki temu możliwa jest pełna replikacja danych pomiędzy serwerami podstawowymi (primary) i rezerwowymi (secondary), bez względu na to, którym z nich jest w danej chwili NT 4.0.

Choć DNS dostępny w obecnej wersji NT nie jest jeszcze w pełni dynamiczny (numery IP przyporządkowane są do nazw na stałe), to dzięki jego integracji z usługami WINS i DHCP osiągnięto już namiastkę tego dynamizmu. Po raz pierwszy możliwe jest także wymienne używanie przez użytkowników sieci nazw komputerów sieci Windows NT z ich nazwami internetowymi. Można więc "zaadresować" zasoby innego komputera jako \\ALR\PUBLIC\PLIKI, jeśli komputer pracuje w sieci lokalnej lub \\ALR.IDG.COM.PL.\PUBLIC\PLIKI, jeśli znajduje się on w Internecie.

Komunikacja nade wszystko

Znacznie rozszerzono także możliwości komunikacyjne Windows NT Servera. Usługi zdalnego dostępu rozszerzono o możliwość agregowania kilku kanałów w celu zwiększenia przepustowości linii transmisyjnej. Technologia ta pozwala np. kumulować dwa kanały linii ISDN w celu osiągnięcia transmisji rzędu 128 Kbps. Podobne "sztuczki" można także robić ze standardowymi modemami, a także miksować linie ISDN ze standardowymi połączeniami modemowymi w celu osiągnięcia większej przepustowości.

Inną nowością zawartą w NT 4.0 jest implementacja Point-to-Point Tunneling Protocol (PPTP), dzięki któremu możliwe jest tworzenie prywatnych sieci korporacyjnych na bazie publicznego łącza, takiego jak np. Internet. Co więcej, technologia ta nie wymaga żadnych zmian po stronie klienckiej realizowanych połączeń.

W nowym systemie znalazły się także interfejsy programistyczne Telephony API 2.0 i Cryptography API, umożliwiające odpowiednio tworzenie aplikacji integrujących możliwości telefonii i komputerów oraz pozwalających bezpieczne komunikowanie po nie zabezpieczonych sieciach takich jak Internet.

Większa wydajność

Windows NT Server 4.0 zapewnia lepszą skalowalność niż jego poprzednik. Microsoft zapewnia, że w NT 4.0 jest ona większa o ok. 33% niż w NT 3.51. Obecnie system zoptymalizowano pod kątem pracy na ośmiu lub więcej procesorach. Nie dotyczy to wyłącznie procesorów Pentium, ale także Pentium Pro.

Wzrosła także wydajność NT jako serwera plików. Według testu Netbench 4.0 Windows NT Server 4.0 ma o 66% większą przepustowość niż NT 3.51.

Zoptymalizowano też proces drukowania. W celu zapewnienia maksymalnego komfortu pracy klientów podłączonych do serwera NT przeniesiono na niego zadanie renderowania wydruków niepostscriptowych. Powoduje to większe obciążenie serwera, ale jednocześnie zapewnia użytkownikom szybkie odzyskiwanie kontroli nad stacją kliencką po wykonaniu wydruku.

Ceny

Windows NT Server 4.0 dostępny będzie pod koniec sierpnia br. w cenie ok. 1129 USD za wersję dla 10 użytkowników. Użytkownicy poprzednich wersji Windows NT Server mogą zaktualizować swoje oprogramowanie w cenie około 539 USD za 10 użytkowników. Dodatkowe informacje o cenach Windows NT Server 4.0 można uzyskać na internetowej stronie WWW o adresie http://microsoft.com/ntserver/40price.htm.


TOP 200