System iOS 13 ze wsparciem dla trybu „dark mode’

Apple zapowiedział podczas trwającej właśnie konferencji deweloperów WWDC19 wiele nowości, wśród których na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza jedna. Chodzi o to, że kolejna wersja systemu operacyjnego iOS – oznaczona numerem 13 – będzie wreszcie wspierać tryb pracy „dark mode”.

Większość aplikacji uruchamianych na smartfonach pracujących pod kontrolą oprogramowania iOS 13 będzie mogła na życzenie użytkownika wyświetlać dane oraz obrazy w przyciemnionej tonacji (tzw. czarny motyw, czy jak niektórzy mówią czarny UI), dzięki czemu będą bardziej czytelne, szczególnie wtedy gdy otoczenie powoduje, że czytanie tekstu jest bardzo utrudnione.

Ten tryb pracy wyświetlacza ma jeszcze jedną zaletę. Jest bardzo energooszczędny co powoduje, że smartfon może pracować znaczącą dłużej bez konieczności doładowywania znajdującej się w nim baterii.

Zobacz również:

  • Google łata 50 luk systemu Android
  • Final Cut Pro dostępny za darmo na iPhone'a i iPad'a
  • Jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych AI, ten chmurowy system nie ma sobie równych

Dotyczy szczególnie tych smartfonów iPhone, które zawierają wyświetlacze OLED, a więc takich jak iPhone X, iPhone XS czy iPhone XS Max. Jest to spowodowane tym, że w ekranach OLED piksele mające czarny kolor są podczas pracy w trybie „dark mode” faktycznie wyłączone. Właśnie dlatego w wyświetlaczach OLED kolor czarny wygląda wyjątkowo dobrze i jest bardzo czytelny.

W przypadku wyświetlaczy LCD (które są instalowane np. w smartfonach iPhone 8) piksele koloru czarnego nie są wtedy całkiem wyłączane i dlatego obciążają bardzie baterię mają też szary, mniej czytelny wygląd.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200