Symantec: udostępnianie plików zagrożeniem dla małych i średnich firm

Pracownicy małych i średnich firm coraz częściej wykorzystują na własną rękę, bez zgody działu IT, rozwiązania do udostępniania plików w sieci - wynika z badania firmy Symantec "2012 SMB File Sharing". Tego typu zachowania użytkowników narażają jednak firmy na ataki i potencjalną utratę danych.

Wykorzystywanie przez pracowników, bez zgody działu IT, rozwiązań do udostępniania plików w sieci to część szerszego trendu "konsumeryzacji IT", w którym korzystanie z usług online na osobistych urządzeniach mobilnych zaciera granice między pracą a rozrywką. "Aż 71 proc. małych firm, które padają ofiarą cyberataku, trwale odczuwają jego konsekwencje. Małe i średnie firmy muszą zachować ostrożność, zwłaszcza jeśli korzystają z rozwiązania, które nie zostało zaprojektowane pod kątem biznesu. W miarę, jak pracownicy używają coraz większej liczby usług chmurowych, zagrożenie dla firm nieustannie rośnie" - powiedział Maciej Iwanicki, Senior Presales Consultant, Symantec Poland.

Z badania przeprowadzonego przez firmę Symantec wynika, że pracownicy mają wpływ na wewnętrzne wykorzystanie rozwiązań do udostępniania plików. Respondenci z małych i średnich firm zdają sobie sprawę, że udostępnianie plików zwiększa produktywność pracowników. 74 proc. badanych twierdzi, że zaczęło korzystać z udostępniania plików online, aby zwiększyć własną produktywność. Ponadto 61 proc. przyznaje, że pracownicy mają wpływ (od niewielkiego do bardzo dużego) na wewnętrzne wykorzystanie rozwiązań do udostępniania plików, podobnie jak w przypadku używania urządzeń mobilnych (63 proc.), komputerów stacjonarnych, laptopów i tabletów (64 proc.) oraz mediów społecznościowych (53 proc.).

Zobacz również:

  • Kamery wykorzystujące AI Amazona analizowały emocje podróżujących pociągiem w Wielkiej Brytanii

Naruszenie zabezpieczeń i utrata danych to potencjalne zagrożenia związane z udostępnianiem plików. Wielu respondentów uświadamia sobie potencjalne zagrożenia związane ze złymi praktykami w zakresie udostępniania plików. Respondenci obawiają się m.in. o udostępnianie poufnych informacji za pośrednictwem niedopuszczonych oficjalnie w firmie do użytku rozwiązań (44 proc.), złośliwe oprogramowanie (44 proc.), utratę poufnych lub zastrzeżonych informacji (43 proc.), ujawnienie poufnych informacji (41 proc.), szkody dla marki/reputacji (37 proc.) oraz naruszenie przepisów (34 proc.). Do wzrostu ryzyka przyczynia się też brak egzekwowania zasad: ponad jedna piąta (22 proc.) respondentów nie wprowadziła zasad dostępu i udostępniania plików przez pracowników.

Zachowania związane z udostępnianiem plików mogą narazić małe i średnie firmy na ryzyko. Zapytani, co zrobiłby pracownik muszący udostępnić duży plik, respondenci odpowiedzieli, że poprosiłby dział IT o pomoc (51 proc.), użył rozwiązania zasugerowanego przez klienta, kontrahenta albo partnera (42 proc.), wykorzystał istniejący system IT (33 proc.) albo wyszukał i pobrał z sieci bezpłatne rozwiązanie (27 proc.). Co więcej, 41 proc. respondentów obawia się, że udostępnianie plików może zagrozić wizerunkowi marki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200