Symantec: pamięci masowe w prognozach na 2013 rok

W mijającym roku jednym z głównych trendów na rynku IT była pamięć masowa. W związku z tym firma Symantec - opierając się na swoich doświadczeniach a także informacjach od klientów i partnerów - przedstawiła na 2013 rok pięć prognoz dotyczących storage’u.

1. Deduplikacja zostanie zintegrowana z niemal wszystkimi rozwiązaniami

W 2013 r. deduplikacja przestanie być autonomiczną funkcją i zostanie zintegrowana z wieloma technologiami dostępnymi na rynku. Producenci zaczną łączyć ją z niemal każdym rozwiązaniem do: zarządzania systemem, tworzenia kopii zapasowych i obsługi chmur obliczeniowych. Zostanie zintegrowana z systemami plików, aby ograniczyć wymagania w zakresie zasobów pamięciowych i będzie zarządzana z centralnej lokalizacji. Nie będzie ona jednak połączona tylko z nimi. Wyspecjalizowane urządzenia do deduplikacji zostaną wyparte przez urządzenia do tworzenia kopii zapasowych, które łączą deduplikację, oprogramowanie do zarządzania kopiami zapasowymi, replikację, migawki, serwery mediów, zabezpieczenia i obsługę chmury.

2. Malejąca liczba produktów przeznaczonych wyłącznie do wirtualizacji doprowadzi do upowszechnienia się środowisk wirtualnych

Popularność zdobędą rozwiązania, które łączą obsługę środowisk wirtualnych i fizycznych. Narzędzia przeznaczone wyłącznie do wirtualizacji zostaną zastąpione przez platformy, które obsługują fizyczną, wirtualną, migawkową i chmurową infrastrukturę tworzenia kopii zapasowych oraz przywracania i zarządzania danymi. Dzięki temu więcej małych i średnich firm zwirtualizuje się całkowicie i będzie używać wielu hyperwizorów zarówno w środowiskach testowych, jak i produkcyjnych.

3. Duże zasoby danych (Big Data) zostaną ograniczone i coraz rzadziej będą stanowić obciążenia dla infrastruktury IT

Liczba projektów związanych z zarządzaniem dużymi zbiorami danych (Big Data) radykalnie wzrośnie, ale inwestycje czołowych producentów pozostaną niewielkie. Nowe, kosztowne infrastruktury oraz bardziej ukierunkowane rozwiązania typu "zrób to sam" wykorzystujące oprogramowanie Hadoop wzbudzą spore zainteresowanie. Niestety ich wykorzystanie nie będzie znaczące. Ponadto duże zasoby danych staną się obciążeniem dla infrastruktury IT, jeśli będą nieefektywnie przechowywane i zarządzane. Ład informacyjny pomoże ograniczyć wielkość zbiorów danych, jednocześnie gwarantując ich dostępność, ochronę i prawidłową retencję.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200