Symantec: ochrona przed botnetami

Firma udostępnia wersję beta narzędzia Norton AntiBot, wykorzystującego analizę behawioralną do przechwytywania w czasie rzeczywistym różnego rodzaju zagrożeń pomijanych przez tradycyjne systemy antywirusowe.

Wersja finalna, pracującą wyłącznie na platformach Windows XP i Vista, ma być udostępniona w przyszłym miesiącu. Integracja AntiBot z istniejącym oprogramowaniem konsumenckim, takim jak Norton Internet Security czy Norton 360 przewidywana jest w czasie późniejszym.

AntiBot opiera się na technologii firmy Sana Security, która sprzedaje własną wersję produktu pod nazwą Primary Response SafeConnect.

Zobacz również:

  • Elon Musk wyznaczył dużą nagrodę za wskazanie osób odpowiedzialnych za atakowanie Twittera botnetami

Odmiennie niż oprogramowanie antywirusowe, które opiera się głównej na sygnaturach szkodliwych kodów, ochrona behawioralna śledzi podejrzaną aktywność w pececie. Narzędzia behawioralne, nazywane niekiedy 'heurystycznymi', obserwują takie zdarzenia, jak nieoczekiwane zapisy do rejestru Windows czy zmiany w plikach systemowych. Taki sposób wykrywania zagrożeń uważany jest za najlepszą ochronę przed botnetami.

AntiBot nie jest pierwszym rozwiązaniem Symantec wykorzystującym technikę heurystyczną. W styczniu firma ogłosiła skanujące narzędzie behawioralne SONAR (Symantec Online Network for Advanced Response), które tymczasowo zostało dodane do Norton 360. Jednak AntiBot różni się od SONAR tym, że działa w czasie rzeczywistym, podczas gdy SONAR wykonuje skanowania na żądanie.

AntiBot może być sprowadzony z witryny Symantec w formie 15-dniowej wersji próbnej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200