Switch Light - wirtualny przełącznik dla sieci SDN

Firma Big Switch jest twórcą oprogramowania open source pełniącego rolę przełącznika. To programistyczny węzeł sieci noszący nazwę Switch Light, który można uruchamiać na standardowych serwerach (jako wirtualną maszynę) oraz instalować w pamięci fizycznych przełączników typu "white box".

Switch Light to oprogramowanie wspierające protokół OpenFlow (stosowany w sieciach SDN, czyli takich którymi sterują programy), będące alternatywnym rozwiązaniem względem tradycyjnych, sprzętowych przełączników. Producent rozwiązania informuje, że opracował je z myślą o budowania wirtualnych sieci i następnie integrowaniu ich z fizycznymi sieciami, w oparciu o jeden spójny model wdrażania takich sieci oraz zarządzania nimi. Model taki przewiduje stosowanie dodatkowego elementu, jakim jest kontroler OpenFlow. Oprogramowanie Switch Light pełni wtedy rolę agenta zarządzania.

Big Switch informuje, że przełącznik można na razie instalować w pamięciach przełączników "white box" opartych na chipsetach Trident+ i Trident 2 (produkowanych przez firmę Brocade) oraz na serwerach pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Linux. Firma pracuje już nad rozszerzeniem katalogu przełączników i serwerów, które mogą obsługiwać oprogramowanie Switch Light. Nieoficjalnie mówi się, że do grona takich produktów dołączą też przełączniki Extreme Networks.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Producent rozwiązania Switch Light udostępnia je bezpłatnie użytkowników takich swoich produktów, jak Big Network Controller, Big Virtual Switch oraz Big Tap. Przełącznik Switch Light bazuje na otwartym oprogramowaniu Indigo, będącym częścią szerszego projektu Floodlight, w ramach którego powstają takie rozwiązania, jak kontrolery SDN, agenci zarządzania Indigo oraz inne narzędzia sieciowe open source.

Mówiąc o sieciach SDN trzeba przypomnieć, że w kwietniu br. na konferencji Open Networking Summit SDN zostanie zaprezentowany kontroler open source noszący nazwę Daylight, zaprojektowany z myślą o obsługiwaniu takich właśnie sieci. Kontroler wykorzystuje Javę i Apache 2, wspiera technologię klastrowania, charakteryzuje się wysoką dostępnością oraz może obsługiwać zarówno typowe centra danych jak i sieci eksploatowane przez ISP (Internet Service Providers; dostawcy usług sieciowych). To wspólne przedsięwzięcie kilku firm, w tym Cisco, IBM, HP, NEC i Citrix. Specjaliści przewidują, że po udostępnieniu tego kontrolera liczba wdrożeń sieci SDN znacznie wzrośnie.

Wersja beta przełącznika Switch Light będzie gotowa w połowie br. Oprogramowanie Indigo i Floodlight można już pobierać z witryny Project Floodlight.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200