Świecący krzem

Naukowcom z dwóch japońskich uniwersytetów udało się opracować technologię, dzięki której krzemowe "plastry", o grubości zaledwie 3 nanometrów, mogą emitować światło.

Poza mikroskopijną grubością, plastry takie muszą oczywiście odpowiednio spreparowane. Metoda ich przygotowywania pozostaje na razie ścisłą tajemnicą – wiadomo jedynie, że wymagają one wygrzewania i "kontrolowanego utleniania".

Zdaniem twórców nowej technologii, jej największą zaletą jest fakt, że "świecący krzem" wymaga znacznie mniejszych ilości energii niż np. wyświetlacze LCD. Ponadto krzem jest materiałem dużo łatwiej dostępnym, a przez to dużo tańszym niż półprzewodniki wykorzystywane przy produkcji paneli LCD.

Zobacz również:

  • Corning prezentuje Gorilla Glass 7i

Krzemowe plastry o różnych grubościach emitują światło o różnych długościach fal (czyli o różnych kolorach), dlatego też stworzenie kolorowych, krzemowych wyświetlaczy nie powinno nastręczać poważniejszych trudności. Twórcy technologii zapowiadają, że efekty ich pracy ujrzymy najpierw w postaci wyświetlaczy do telefonów komórkowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200