Światowy rynek smartfonów na dobrej drodze do ożywienia

Światowe dostawy smartfonów spadły o 0,1% rok do roku do 302,8 mln sztuk w trzecim kwartale 2023 r. (3Q23), wynika ze wstępnych danych International Data Corporation (IDC) Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker.

Fot. Anna Shvets/Pexels

Chociaż niepewność makroekonomiczna utrzymuje się, ponieważ rynki zmagają się z niskim popytem, inflacją i napięciami geopolitycznymi, zdrowe zapasy i wolniejsze tempo spadku zachęcają niektórych dostawców do zwiększenia dostaw.

"Na rynkach wschodzących widzimy silny wzrost dostaw, dzięki dostawcom takim jak Xiaomi i Transsion" - powiedziała Nabila Popal, dyrektor ds. badań w IDC Mobility and Consumer Device Trackers. "Chociaż jest to dobry znak zbliżającego się ożywienia, sprzedawcy muszą uważnie obserwować sprzedaż, aby uniknąć ponownego popadnięcia w nadmiar zapasów, ponieważ popyt jest nadal słaby w wielu regionach. Tymczasem na drugim końcu spektrum widzimy, że Apple rośnie we wszystkich regionach z wyjątkiem Chin, gdzie stoi w obliczu odnowionej konkurencji ze strony Huawei, a także zwiększonej niepewności makroekonomicznej, która powoduje, że konsumenci, którzy kiedyś spieszyli się po najnowsze iPhone'y, wstrzymują się i ostrożniej myślą o swoich zakupach".

Zobacz również:

  • Poprawa na rynku smartfonów
  • Spada sprzedaż smartfonów
  • Android będzie oferować funkcję pozwalającą prowadzić rozmowy bez użycia głosu

W Chinach odnotowano spadek dostaw o 6,3% rok do roku w 3Q23, co oznacza dziesiąty z rzędu kwartał spadku. Rosnące bezrobocie wśród młodych ludzi, trwający kryzys na rynku nieruchomości i deflacja znacznie osłabiły wydatki konsumenckie i szersze otoczenie makroekonomiczne w Chinach. W Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych dostawy spadły odpowiednio o 8,6%, 5,3% i 1,1%. Jednak rynki wschodzące, takie jak Bliski Wschód i Afryka (MEA), Ameryka Łacińska (LA) oraz Azja i Pacyfik (z wyłączeniem Japonii i Chin) odnotowały w 3Q23 wzrost dostaw o odpowiednio 18,1%, 8,2% i 1,3%.

"Ciągły wzrost na rynku high-end wydaje się sprzeczny z intuicją, biorąc pod uwagę wyzwania gospodarcze, które obserwujemy na całym świecie" - powiedział Anthony Scarsella, dyrektor ds. badań w dziale telefonów komórkowych w IDC. "Jednak rynek high-end nadal kwitnie dzięki opcjom wymiany i finansowania na wielu rozwiniętych rynkach. Ponieważ jednak konsumenci wybierają modele premium, cykl odświeżania będzie się wydłużał. Doskonała jakość wykonania, zwiększona pamięć masowa, funkcje premium i dłuższe cykle wsparcia skłaniają nabywców do wybierania urządzeń z wyższej półki, ponieważ te urządzenia działają znacznie dłużej niż najbardziej przystępne cenowo modele".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200