Światowe wydatki na IT w 2023 roku zwolnią tempo – prognoza IDC

Już piąty miesiąc z rzędu firma International Data Corporation (IDC) obniżyła swoją prognozę wydatków na IT na świecie w 2023 r., ponieważ inwestycje technologiczne nadal są podatne wpływ słabnącej gospodarki.

Światowe wydatki na IT w 2023 roku zwolnią tempo – prognoza IDC

Fot. ThisIsEngineering/Pexels

W swojej nowej miesięcznej prognozie wzrostu wydatków na IT na świecie, IDC przewiduje ogólny wzrost w tym roku w stałej walucie o 4,4% do 3,25 bln USD. Jest to nieznaczny spadek z 4,5% w prognozie z poprzedniego miesiąca i stanowi huśtawkę z prognozy wzrostu o 6,0% z października 2022 roku.

"Od czwartego kwartału ubiegłego roku obserwujemy wyraźne i wymierne oznaki umiarkowanego spowolnienia w niektórych obszarach wydatków na IT" - powiedział Stephen Minton, wiceprezes w grupie badawczej Data & Analytics firmy IDC. "Wydatki na technologie są odporne, jeśli spojrzymy przez pryzmat spowolnień gospodarczych i innych rodzajów wydatków biznesowych, ale rosnące stopy procentowe mają obecnie wpływ na wydatki kapitałowe".

Zobacz również:

  • Poprawa na rynku smartfonów
  • Dobre prognozy dla chmury publicznej

Po redukcjach prognoz dla komputerów PC miesiąc temu, IDC teraz skaluje swoje oczekiwania dla niektórych dodatkowych kategorii sprzętu, w tym serwerów, urządzeń wearable i urządzeń peryferyjnych. Prognozy zostały obniżone dla inwestycji w infrastrukturę on-premise przez nabywców korporacyjnych, podczas gdy wdrożenia w chmurze i u dostawców usług pozostają ogólnie bardziej odporne.

Wydatki dostawców usług wciąż słabną w porównaniu z ubiegłym rokiem, ponieważ branża dostosowuje się do wolniejszego wzrostu, ale planowane inwestycje dostawców usług w chmurze i hyperskalerów zasadniczo utrzymują się na tym samym poziomie od zeszłego miesiąca. Silny popyt na usługi w chmurze nadal napędza wzrost pomimo presji inflacyjnej, ale wydatki niezwiązane z chmurą będą się zmniejszać.

"Najbardziej znaczący wpływ pozostaje skoncentrowany na rynkach konsumenckich, wydatki konsumenckie na IT mają spaść w tym roku o 2%" - powiedział Minton. "Będzie to drugi z rzędu rok spadku wydatków na technologie konsumenckie, co stanowi ogromną zmianę w stosunku do wzrostu wydatków konsumenckich o 18% w 2021 roku. Z drugiej strony, popyt przedsiębiorstw na chmurę i cyfrową transformację pozostaje silny pomimo gospodarczych turbulencji".

Po raz pierwszy w tym miesiącu prognoza Worldwide Black Book obejmuje podziały kanałów w aktualizacji z marca 2023 roku. Pokazuje to, że podczas gdy bezpośrednie wydatki na IT mają wzrosnąć o 6,4% ogółem w 2023 roku, wydatki pośrednie za pośrednictwem dostawców kanałów wzrosną zaledwie o 2,5%, ponieważ presja kredytowa wpływa na mniejsze firmy i konsumentów i ich zdolność do finansowania inwestycji technologicznych.

"Resellerzy, którzy nadal czerpią większość swoich przychodów z infrastruktury on-premise i komputerów osobistych, mają w tym roku trudne warunki rynkowe" - powiedział Minton. "Tymczasem infrastruktura, oprogramowanie i usługi w chmurze rosną wolniej niż rok temu, ale nadal stanowią większą część całkowitych wydatków na IT i wzmacniają ogólne poczucie odporności, którym branża wciąż się cieszy".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200