Światowa premiera 4D dla Windows

Równolegle z pokazami we Francji i USA w Warszawie odbyła się światowa premiera wersji pakietu do tworzenia baz danych, 4th Dimension (4D) for Windows francuskiej firmy ACI.

Równolegle z pokazami we Francji i USA w Warszawie odbyła się światowa premiera wersji pakietu do tworzenia baz danych, 4th Dimension (4D) for Windows francuskiej firmy ACI.

Pierwotnie produkty firmy ACI, specjalizującej się wyłącznie w relacyjnych bazach danych, były przeznaczone dla komputerów Macintosh. Dlatego też od początku były tworzone w architekturze 32-bitowej. Poczynając od roku 1995 produkty ACI są przenoszone również na platformę Windows (Windows NT, Win '95 i Win 3.1), a od 1996 r. będą pracować także pod Unixem. Dzięki niezależności sprzętowej aplikacja stworzona za pomocą 4D będzie mogła być uruchamiana na dowolnej z tych platform bez żadnych modyfikacji.

W skład rodziny 4D wchodzą 2 podstawowe produkty:

 • 4Dimension, obszerny system zarządzania bazą danych wyposażony w graficzny interfejs i własny język programowania

 • 4D Server, zintegrowana wersja klient/serwer dla 4Dimension; aplikacje 4D Server mogą opierać się wyłącznie na programie 4D Server lub stanowić integralną część dużych systemów informacyjnych wykorzystujących narzędzia takie jak Oracle, Sybase SQL Server czy Ingres.

  Oprócz nich w skład środowiska 4th Dimension wchodzi 5 grup produktów wspomagających silnie związanych z motorem bazy danych, które w wersji pod Windows będą dostępne do końca roku. Są to:

  - narzędzia wspomagające: 4D Backup, 4D Compiler, 4D Insider, 4D External KIT

  - narzędzia zarządzające siecią: 4D Remote

  - moduły: 4D Calc, 4D CHart, 4D Draw, 4D Write

  - narzędzia łączące: 4D Passport, 4D Multi-Passport

  - zewnętrzne interfejsy API: 4D Open, 4D Open Accesorries.

  Polskim dystrybutorem programów firmy ACI jest firma 4Dream.

  4D for Windows kosztuje 990 USD + VAT. 4D Server for Windows - 1200 USD + VAT (wersja 2-stanowiskowa) + 340 USD za każde następne stanowisko. Obie wersje, podobnie jak na Macintosha, są dostępne w języku polskim.


 • TOP 200