Światłowodowa sieć Energis Polska ze sprzętem Ericssona

Ericsson oraz Energis Polska (wcześniej NG Koleje Telekomunikacja) zawarły kontrakt wartości 51 mln USD na dostawę sprzętu telekomunikacyjnego do transmisji głosu i danych.

Ericsson oraz Energis Polska (wcześniej NG Koleje Telekomunikacja) zawarły kontrakt wartości 51 mln USD na dostawę sprzętu telekomunikacyjnego do transmisji głosu i danych. Sprzęt firmy Ericsson zostanie zainstalowany w sieci światłowodowej Energis Polska. Po zakończeniu projektu blisko 5000 km sieci światłowodowej zostanie bezpośrednio połączone z ogólnoeuropejską siecią szkieletową Energis o długości przekraczającej 30 000 km.

Energis Polska planuje zainwestować w Polsce w dwóch pierwszych latach działalności ponad 300 mln USD. Ericsson w ramach kontraktu wdroży swoje dwa najnowsze rozwiązania technologiczne Engine i Erion. Kontrakt obejmuje wybudowanie krajowej sieci szkieletowej do transmisji głosu i danych, wykorzystujących światłowody dzierżawione od PKP. W początkowej fazie w jeden pierścień telekomunikacyjny zostaną połączone: Warszawa, Łódź, Bydgoszcz, Poznań, Wrocław, Katowice i Kraków.

Rozwiązanie technologiczne Engine firmy Ericsson, wprowadzone na rynek w 1999 r., pozwala operatorom na budowę multimedialnej sieci szerokopasmowej. System Engine przenosi różnorodne sygnały od nadawcy do miejsca przeznaczenia (połączenia telefoniczne, sesje WWW, transmisje internetowe, wideokonferencje, filmy). Natomiast system Erion (Ericsson Optical Network), oparty na technologii DWDM, umożliwia zwielokrotnienie pojemności włókien światłowodowych do 320 Gb/s przez jedną parę włókien.

Ericsson będzie odpowiedzialny za budowę i konserwację sieci Energis Polska w pierwszym roku jej eksploatacji.

Energis zwiększy długość swojej europejskiej sieci do 30 000 km. Sieć Energis ma 90 punktów dostępowych w głównych miastach Europy oraz dysponuje połączeniem z USA o średniej przepustowości 10 Gb/s. Jest ona bezpośrednio połączona z głównymi internetowymi centrami danych w Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech i wkrótce w Polsce.

Energis planuje rozpocząć działalność komercyjną w pierwszej połowie 2001 r., oferując rozwiązania sieciowe i usługi internetowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200