Światłowód łączący Chiny i USA

Verizon Business podpisze w tym tygodniu z azjatyckim konsorcjum umowę dotyczącą budowy pierwszego kabla światłowodowego o dużej przepustowości, łączącego bezpośrednio terytorium USA i Chin.

W skład konsorcjum wchodzi szereg azjatyckich firm telekomunikacyjnych: China Telecom, China Netcom, China Unicom, Korea Telecom i tajwański operator Chunghwa Telecom. Połączenie TPE (Trans-Pacific Express) będzie mieć na początku przepustowość 1,28 Tb/s, ale docelowo będzie ją można zwiększyć do 5,12 Tb/s, tak aby mogło obsługiwać multimedialne aplikacje IP przesyłające pakiety między oboma kontynentami. Będzie to możliwe dzięki temu, że opóźniania przy przesyłaniu pakietów będą niewielkie.

Kabel będzie mieć długość 20 tys. kilometrów, a wartość całego przedsięwzięcie oceniono na 500 mln USD. Jeden koniec połączenia będzie się znajdować w Nedonna Beach (Oregon), a drugi w Qingdao i Chongming (Chiny). Projekt przewiduje też budowę stacji końcowych zlokalizowanych w Tanshui (Tajwan) i Keoje (Południowa Korea).

Zobacz również:

  • Google Fiber testuje 20-gigabitowy internet dla użytkowników domowych z routerami Wi-Fi 7
  • Chiny mają zamiar podwoić produkcję chipów w ciągu najbliższych lat

TPE będzie pierwszym połączeniem zapewniającym użytkownikom bezpośredni dostęp do Chin, transmitującym dane z szybkością 10 Gb/s. Większość takich połączeń musiało do tej pory korzystać z instalacji znajdujących się w Japonii, oferując maks. przepustowość 155 MB/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200