Świat stawia na VoIP

Jak podaje serwis iSupply, przychody ze sprzedaży sprzętu do komunikacji VoIP, w 2010 roku będą trzykrotnie większe niż obecnie. Według analityków firmy za 5 lat liczba subskrybentów tego typu usług wynosić będzie ponad 192 miliony (5 milionów w 2004 roku). Pozwoli to na osiągnięcie globalnych obrotów rzędu 24,5 miliarda dolarów.

Gwałtowne zainteresowanie tanimi połączeniami doprowadzi według iSupply do olbrzymiego wzrostu sprzedaży urządzeń służących do przeprowadzania takich rozmów. Wśród nich wymienić można nie tylko telefony (tzw. IP-phones) ale wszelkiego rodzaju osprzęt komputerowy, jak na przykład bramki xDSL czy modemy. Najszybciej rozwijającym się segmentem sprzętu do komunikacji VoIP będzie zaś niewątpliwie rynek usług, zastępujących normalne stacjonarne telefony.

Oczywiście, największy wzrost przewidywany jest w wiodących technologicznie krajach, takich jak Japonia, Korea czy Ameryka Północna. Prawdopodobnie jednak wcześniej czy później trend dotrze także do Polski. Analitycy iSupply szacują, że w tym zakresie, Europa będzie również rozwijać się niesamowicie prężnie. Jeden z pracowników firmy, Steve Rago, zauważa, że użytkownicy telefonów generują ponad 450 miliardów dolarów obrotu rocznie. Większość operatorów VoIP na pewno więc będzie się starała ukroić jak największy "kawałek tortu" dla siebie. Jak twierdzi Rago, bitwa o "głosowe dolary" dopiero się zaczyna.

Zobacz również:

  • Przychody na rynku chipów wzrosną w tym roku do ponad 600 mld

Więcej Informacji: iSupply

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200