Świadomi zagrożeń cyberprzestrzeni

Stale rosnąca liczba ataków w cyberprzestrzeni jest niepokojąca. W roku ubiegłym byliśmy świadkami podszywania się hakerów m.in. pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Pocztę Polską. Jednak ataki wykorzystujące socjotechniki nie są jedynymi zagrożeniami.

Obawy przed utratą pieniędzy bądź zdobyciem danych osobowych przez hakerów stale rosną. W lipcu 2014 r. pojawiły się e-maile ze skrzynki [email protected] zatytułowane „Poczta Polska S.A. eINFO”, które trafiły na pocztę osób z administracji publicznej. W załączniku umieszczono trojana Asprox.B. CERT wraz z Poczta Polską zareagował w szybkim tempie, informując użytkowników o szczególnym zwróceniu uwagi na fałszywe e-maile.

Można się spodziewać, że w kolejnych latach liczba ataków wykorzystujących elementy socjotechniki będzie rosła w jeszcze większym tempie niż w roku 2014. Technologia pomoże w ich odpieraniu jedynie w ograniczonym stopniu, bo ich celem nie są luki w oprogramowaniu, ale człowiek i jego błędy. Świadomość zagrożeń i dobrze przygotowani specjaliści mogą najlepiej przysłużyć się bezpieczeństwu cybernetycznemu Polski.

Zobacz również:

W ramach akcji szerzenia wiedzy dotyczącej zagrożeń płynących z niebezpieczeństw w sieci, 24 czerwca w dzienniku Metro ukazała się kampania edukacyjna „Bezpieczne pieniądze- bezpieczna tożsamość”.

Partnerem wydania został Główny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych i Związek Banków Polskich.

Celem kampanii jest szeroko pojęta edukacja i budowanie świadomości na temat bezpieczeństwa w sieci oraz bankowości internetowej.

Głównymi obszarami dyskusji są płatności kartowe, zakupy internetowe, oraz ochrona przed cybeprzestępczością.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem. Sprawdź czy możesz być bezpieczny w sieci.- Więcej pod LINKIEM.


TOP 200