Świadectwa dla linuksowców

Rozpoczęta w poniedziałek (21.01.2003 r.) światowa konferencja LinuxWorld stanowi dobrą okazję do przyjrzenia się nowej dziedzinie usług związanych z Linuxem, tj. szkoleniom i certyfikacji.

Na świecie działają 4 duże organizacje i firmy zajmujące się poważnie tymi zagadnieniami. Są to: Linux Professional Institute; CompTIA; Linux Proffesional Group firmująca certyfikację Sair oraz jeden z dostawców systemu, Red Hat Inc. "Odkąd Linux zagościł na dobre w takich firmach jak Merrill Lynch, Credit Suisse First Boston, coraz więcej ludzi pyta o certyfikaty" - mówi Evan Leibovitch, prezes Linux Proffesional Institute, organizacji non-profit zajmującej się m.in. projektowaniem egzaminów z tego systemu. Nie są one łatwe -"oblewa" je średnio ponad 57% zdających.

Dlatego też stanowią one wiarygodny test umiejętności praktycznych z zakresu tego systemu. Do końca ub.r. zaliczyło je ponad 20 tys. ludzi na całym świecie. LPI to zdecydowany lider, jeśli chodzi o liczbę wydanych certyfikatów, podczas gdy np. Linux +, stopień przyznawany przez stowarzyszenie ComTIA, otrzymało około 2 tys. specjalistów (testy te są jednak stosunkowo drogie; kosztują ok. 200 USD, podczas gdy cena egzaminu LPI jest o połowę niższa).

Zobacz również:

  • Ta inicjatywa ma ułatwić firmom zadanie wdrażania systemów AI
  • Zmiany u największych sprzedawców Apple w Polsce

Certyfikat także w Polsce

Polscy użytkownicy Linuxa mają do dyspozycji dwa programy certyfikacyjne Sair Linux i CompTIA Linux +. Egzaminy kosztują odpowiednio 120 i 200 USD. Są one dostępne w ogólnopolskiej sieci Altkom Akademii, Centrum Technik Sieciowych, i kilku innych ośrodkach. Mogą też skorzystać z szerokiej gamy nieautoryzowanych szkoleń. W końcu każdy sposób na udokumentowanie swoich doświadczeń z systemem jest dobry.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200