Suwerenność danych czynnikiem decyzyjnym

Kwestie suwerenności danych i zgodności z przepisami wpływają na decyzje dotyczące IT – wynika z raportu IDC.

Suwerenność danych czynnikiem decyzyjnym

Fot. Lucas/Pexels

Wyniki badania przeprowadzonego przez International Data Corporation (IDC) pokazują, że suwerenność danych i zgodność z przepisami są obecnie ważnym czynnikiem kształtującym decyzje dotyczące wyboru i projektowania systemów IT.

Niemal połowa respondentów (48%) biorących udział w badaniu IDC Cloud Pulse twierdzi, że suwerenność danych i zgodność z przepisami branżowymi mają duże znaczenie w dyskusjach na temat ich przyszłych architektur IT. Zaledwie 4% respondentów uważa, że na ich organizacje IT nie będą miały wpływu kwestie związane z suwerennością danych i zgodnością z przepisami.

Zobacz również:

  • AI sercem pecetów

Wśród organizacji, które spodziewają się zwiększenia budżetów na IT w nadchodzącym roku, zdecydowana większość uważa, że kwestie związane z suwerennością danych i zgodnością z przepisami branżowymi będą miały duży wpływ na decyzje dotyczące wyboru dostawcy usług oraz decyzje dotyczące ich podstawowych środowisk centrów danych.

„IDC oczekuje, że względy związane z suwerennością danych i zgodnością z przepisami branżowymi będą miały coraz większe znaczenie przy podejmowaniu decyzji dotyczących projektowania, obsługi i zarządzania architekturą IT, w tym przy wyborze dostawców usług w chmurze" - powiedział Chris Drake, Senior Research Director, BuyerView Research w IDC. „Częściowo odzwierciedla to rosnące znaczenie regulacji, w tym GDPR, które podkreślają rolę ochrony danych osobowych i zapewniają konkretne zasady dotyczące przechowywania i przekazywania danych".

Suwerenność w zakresie danych jest w tym momencie w dużej mierze jednoznaczna, z zasadami obowiązującymi już w UE i w innych regionach, dotyczącymi wykorzystania, przechowywania i przemieszczania danych. Ewolucja regulacji danych UE, która rozpoczęła się od GDPR w 2018 r., jest rozszerzona na ustawę o zarządzaniu danymi. W rezultacie przedsiębiorstwa, które działają w Europie, potrzebują rozwiązań technologicznych, które zapewniają holistyczny widok tego, jak dane są gromadzone, klasyfikowane, przetwarzane i przechowywane, aby zapewnić spełnienie przepisów dotyczących danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200