Suwerenne dane – suwerenna chmura

Skończyła się technologiczna konferencja VMware Explore 2022 w Barcelonie. Było sporo nowości i zapowiedzi. Oś zmian zbudowana była – podobnie jak rok temu - wokół multicloudu i optymalizacji kosztów. Tu VMware ma dużo do powiedzenia.

fot. VMware

Dziś do firm znów należy mówić językiem korzyści. Spowolnienie gospodarcze, wojna, wcześniej pandemia – to nie jest dobry czas na rozmowy o technologii dla samej technologii. Cyfryzacja, o czym wiele firm niestety zapomniała przez moment, musi mieć zrozumiałą przystań – co najmniej utrzymanie się firmy na powierzchni, o ile nie sprawne radzenie sobie na konkurencyjnym rynku. A sukces dziś mogą zapewnić przede wszystkim dane – dobrze zagospodarowane, analizowane, przetwarzane. Nowe badania VMware pokazują, że w ciągu najbliższych 2 lat dla 96% badanych globalnie firm dane będą stanowić jedno ze źródeł przychodów, zaś 50% z nich jest zdania, że będzie to znaczące źródło.

Jest więc o co powalczyć i podjąć rękawicę. Tym bardziej, że budowanie modelu biznesowego w oparciu o dane nie jest wcale rzeczą łatwą. W tych samych badaniach respondenci określili suwerenność danych jako jedno z kluczowych wyzwań - 95% przyznało, że jest to problem. Organizacje, które nie przestrzegają zasad autonomii danych, płacą często miliardowe kary i narażają na szwank reputację swojej marki. Obecnie ponad 100 krajów ma własny zestaw przepisów regulujących, jak dane powinny być przechowywane w ich granicach, a większość z tych przepisów stale się zmienia.

Zobacz również:

  • IDC: Wzrost popularności sieci SD-WAN wynika z wymagań dotyczących łączności w chmurze i atrakcyjności SASE

Dostawcy próbują więc podjąć wyzwanie i znaleźć takie rozwiązania, które wprost przełożą się na prosty język korzyści dla przedsiębiorstw.

VMware konsekwentnie stawia na wsparcie multichmury. W zeszłym roku, na poprzedniej edycji wydarzenia CEO firmy prognozował, że to już nie cloud first ale cloud smart będzie obowiązywał w najbliższych latach na rynku.

Dlatego wraz ze swoimi partnerami Vmware pomaga w przyjęciu podejścia "Cloud Smart", zapewniającego elastyczność i możliwość wyboru. Jak również przynosi wymierne korzyści. Według badań przeprowadzonych na zlecenie VMware, 97 % ankietowanych organizacji twierdzi, że ich podejście cloud-smart zwiększyło przychody, a 96 % twierdzi, że poprawiło rentowność.

Ta strategia technologiczna sprawdza się, dlatego dostawca wzmacnia cały czas partnerstwa z dostawcami rozwiązań cloud, a dokładnie autorskiego modelu VMware Sovereign Cloud chmury suwerennej). W tym momencie organizacje mogą skorzystać ze wsparcia technologicznego VMware i ich 25 partnerów na całym świecie w budowaniu nowego modelu doświadczenia chmurowego, pozwalającego zarządzać bezpiecznie i wydajnie danymi w chmurach prywatnych i publicznych oraz na brzegu sieci. I – co najważniejsze – spełniać wymogi suwerenności danych, eliminując ryzyko przy monetyzacji danych.

VMware tworzy obecnie portfolio usług w zakresie Sovereign SaaS. Partnerzy dostarczają rozwiązania natywnie przy użyciu oprogramowania VMware działającego w ich suwerennych centrach danych w chmurze, całkowicie odłączonych od publicznego Internetu. Wszystkie dane są przechowywane i dostępne tylko w danym regionie, bez możliwości dostępu do nich przez zagraniczne jurysdykcje. Żadne z nich nie opuszczają kraju ani dostawcy. „Nie ma suwerenności danych bez suwerenności chmury, a nie musi się ona odbywać kosztem innowacji" - powiedział Rajeev Bhardwaj, wiceprezes ds. rozwiązań platformowych dla dostawców chmury, VMware.

Oczywiście – co jest znamienne dla obecnego stadium rozwoju technologii – jednemu rozwiązaniu towarzyszy cały zestaw innych, tworząc wydajny ekosystem. Jedna zmiana pociąga następne. Warto wymienić chociażby rozwiązanie SD-WAN nowej generacji, nowy VMware Carbon Black XDR, zwiększający bezpieczeństwo lateralne poprzez rozszerzenie widoczności i wykrywania sieci czy całe portfolio aplikacji natywnych w chmurze VMware Tanzu i platformie zarządzania chmurą VMware Aria. Łączą one w sobie inteligentne podejście do zarządzania aplikacjami natywnymi w chmurze.

Obecne premiery w świecie technologii muszą odpowiadać najbardziej aktualnym wyzwaniom rynkowym. Nic dziwnego więc, że hasło pracy hybrydowej tu również niesione jest na sztandarach. Zespoły informatyczne nadal borykają się z wyzwaniami związanymi z hybrydowym środowiskiem pracy. Pracownicy korzystają z większej liczby urządzeń, mają dostęp do większej liczby aplikacji w większej liczbie chmur i pracują z różnych miejsc.

VMware odkrył karty i pokazał nowe funkcjonalności platformy Anywhere Workspace.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200