Suwalskie notebooki

Jesienią Karen rozpocznie montowanie w Polsce notebooków California Access.

Jesienią Karen rozpocznie montowanie w Polsce notebooków California Access.

Firma Idea Nord, będąca własnością Karen Notebook, otrzymała zezwolenie na uruchomienie w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej montowni notebooków. Zlokalizowana w Suwałkach montownia będzie pierwszym w kraju zakładem produkującym komputery przenośne. Według oceny Karenu, koszt inwestycji nie powinien przekroczyć 2,5 mln zł.

Pewna California

Umowę zawarto na okres 18 lat, tj. do 2016 r. Przedstawiciele Karen Notebook zapowiadają uruchomienie montażu od września br. Początkowo zakład będzie zatrudniał kilkanaście osób, przy czym część z nich będą stanowić pracownicy Karen. Nie zostały ujawnione plany dotyczące wielkości montażu. Jednym z powodów braku tych informacji są nie podjęte jeszcze decyzje, czy produkcja kierowana będzie wyłącznie na rynek krajowy, czy też do innych państw tej części Europy.

Na pewno w całości montowane będą komputery przenośne firmy California. Niewykluczone, że z czasem dołączą do nich także modele innych azjatyckich producentów. "Chcielibyśmy, aby nasz zakład zaspokoił potrzeby polskiego rynku, przynajmniej jeżeli chodzi o notebooki California" - poinformował Jacek Bednarski, dyrektor ds. finansowych firmy Karen. W ub.r. na polskim rynku sprzedanych zostało ponad 3200 komputerów tej marki.

Co daje strefa

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna powstała w 1996 r. na okres 20 lat. Zgodnie z ustawą, strefy ekonomiczne oferują podmiotom gospodarczym ulgi i zwolnienia podatkowe, takie jak całkowite zwolnienie z podatku od nieruchomości, całkowite zwolnienie z podatku dochodowego na okres 10 lat i 50% zwolnienie przez pozostały okres, na jaki została strefa ustanowiona. Ustawa o strefach ekonomicznych wymaga 30% wartości dodanej od każdego montowanego komputera. Firmie Karen udało się jednak wynegocjować, aby stawka ta wynosiła 10% przez najbliższe 5 lat. W przypadku przystąpienia Polski do Unii Europejskiej wszystkie te ulgi zostają zachowane i nie ulegną dostosowaniu do standardów europejskich, co byłoby najprawdopodobniej niekorzystne dla objętych strefą przedsiębiorstw.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200