Superszybki światłowód

Pasywna sieć optyczna o przepustowości 10 Gb/s może już wkrótce stworzyć zupełnie nowe możliwości wykorzystania łączy wielogigabitowych.

Pasywna sieć optyczna o przepustowości 10 Gb/s może już wkrótce stworzyć zupełnie nowe możliwości wykorzystania łączy wielogigabitowych.

Naukowcy pracujący w laboratoriach Siemensa opracowali technologię umożliwiającą przesyłanie sygnałów w pasywnej sieci optycznej z szybkością 10 Gb/s (downstream) i 2,5 Gb/s (upstream) i to na rekordową, sięgającą 100 km odległość. Dla porównania, w obecnie dostępnych sieciach optycznych GPON (Gigabit Passive Optical Network) osiągana jest przepustowość odpowiednio 2,5 Gb/s i 1,2 Gb/s na odległościach do 20 km.

Rekordowa przepustowość linii optycznej - uzyskana w tym roku również w laboratoriach Siemensa, ale w jednomodowym kablu światłowodowym - wynosi 107 Gb/s.

W prototypowym, działającym systemie zastosowano rozdzielacze sygnału obsługujące znacznie większą niż dotąd liczbę kanałów, wynoszącą 512, a nie 64. Oprócz tego uzyskanie tak wysokiej przepustowości było możliwe dzięki opracowaniu nowego typu modułów do bezpośredniej konwersji między sygnałami optycznymi i elektrycznymi, które są znacznie prostsze i bardziej efektywne od stosowanych obecnie rozwiązań.

Tego typu technologia jest uważnie obserwowana przez operatorów telekomunikacyjnych i internetowych, którzy widzą w niej perspektywę udostępniania zaawansowanych, ale wymagających ogromnych przepustowości usług, takich jak wideo na życzenie (Video-On-Demand) czy telewizja wysokiej rozdzielczości HDTV. Natomiast w zastosowaniach korporacyjnych ważną zaletą nowego rozwiązania Siemensa może być możliwość eliminacji kosztownych i skomplikowanych, a stosowanych obecnie urządzeń do agregacji połączeń w systemach wymagających szczególnie wysokiej przepustowości.

Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy tego typu superwydajne systemy optyczne trafią na rynek. Zależy to jednak bardziej od zapotrzebowania na łącza o wysokiej przepustowości niż od dostępności odpowiedniej technologii. W niedalekiej perspektywie zastosowanie łączy optycznych nawet do dostarczania sygnału dla indywidualnych użytkowników staje się coraz bardziej realną konkurencją dla wykorzystujących skrętkę miedzianą linii DSL, których maksymalna przepustowość sięga zaledwie 50 Mb/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200