Superszybka pamięć Optane wchodzi do sprzedaży

Intel i Micron zapowiadają, że moduły superszybkiej, nieulotna pamięci Optane już za kilka miesięcy pojawią się na rynku.

Intel poinformował, że jego superszybka, nieulotna pamięć Optane (bazująca na technologii 3D Xpoint, opracowanej wspólnie z firmą Micron) pojawi się na rynku w drugim kwartale tego roku. Na początek będą to dwie karty M.2 mające grubość 1,2 mm, na których można przechowywać odpowiednio 16 i 32 GB danych. Intel zapowiada, że w przyszłości zamierza produkować karty tego typu zdolne przechowywać więcej niż 1 TB danych.

Moduły M.2 są przeznaczone do instalacji w nowych modelach komputerów opartych na platformie intelowskiej, w szczególności tych, które będą wykorzystywać najnowsze modele układów Intel Kaby Lake (procesory Core 7-generacji). Moduły Optane M.2 będą też dostępne jako niezależny produkt. Nowe platformy i płyty główne przystosowane do współpracy z technologią Optane mają być oznaczane logo „Optane Ready”.

Zobacz również:

  • Intel zmienia specyfikację techniczną układów graficznych ARC A380
  • Dzięki tej pamięci serwery kolejnej generacji będą pracować dużo wydajniej

Informacje dotyczące modułów Optane, przedstawiciele Intela przedstawili jako uzupełnienie prezentacji nowych modeli procesorów Core 7-generacji (pierwsze układy tej rodziny zostały wprowadzone w sierpniu 2016 roku).

Jak twierdzą przedstawiciele Intela, obecnie oferowane moduły mające względnie niską pojemność 16/32 GB dlatego by ich cena nie była zaporowa i sprzyjała popularyzacji. Początkowo mają one znaleźć zastosowania jako uzupełnienie pamięci w komputerach wyposażonych w standardowe dyski twarde lub SSD.

Superszybka pamięć Optane wchodzi do sprzedaży

Technologia Optane w skrócie. Źródło: Intel.

Niestety Intel nie ujawnił więcej szczegółów o pomięciach Optane takich, jak dokładne specyfikacje dotyczące wydajności, data wprowadzenia na rynek oraz katalogowe ceny. Informacje takie mają być dostępne „wkrótce”.

W ogólności wiadomo, że pamięci Optane mają być ok. 1000-razy wydajniejsze od modułów Flash, ich przewidywane ceny (za GB) będą najprawdopodobniej ok. 4-razy wyższe od Flash, ale jednocześnie 2-razy niższe niż układów DRAM.

Technologia Optane została opracowana we współpracy z firmą Micron i również ten producent zapowiada wprowadzenie modułów Optane 3D XPoint, które mają być sprzedawane pod nazwą QuantX. Będą one dostępne w II kwartale 2017 roku jako element dysków SSD przeznaczonych do zastosowań w pamięciach masowych wykorzystywanych w centrach danych.

Jak twierdzą przedstawiciele Microna, popyt i zainteresowanie modułami 3D Point wśród producentów sprzętu (jako elementami zastępującymi pamięci DRAM) znacznie przewyższa obecnie możliwości produkcyjne.

Superszybka pamięć Optane wchodzi do sprzedaży

Wydajność pamięci 3D XPoint w porównaniu do układów DRAM, Flash i klasycznych dysków mechanicznych. Źródło: Intel.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200