Superserwery Tricord'a

Superserwery Tricorda są to maszyny wieloprocesorowe (SMP) pracujące jako serwery dużych sieci lokalnych i baz danych; posiadają moc i potencjał dorównujący tzw. dużym komputerom (mainframe'y i minikomputery). Uzyskanie wysokich parametrów było możliwe dzięki zastosowaniu własnych rozwiązań konstrukcyjnych, umożliwiających pracę na kilku procesorach oraz bardzo szybką obsługę dysków i sprzętu sieciowego.

Superserwery Tricorda są to maszyny wieloprocesorowe (SMP) pracujące jako serwery dużych sieci lokalnych i baz danych; posiadają moc i potencjał dorównujący tzw. dużym komputerom (mainframe'y i minikomputery). Uzyskanie wysokich parametrów było możliwe dzięki zastosowaniu własnych rozwiązań konstrukcyjnych, umożliwiających pracę na kilku procesorach oraz bardzo szybką obsługę dysków i sprzętu sieciowego.

Przy konstruowaniu superserwerów Tricorda starano się obejść pewne ograniczenia związane z typową architekturą sprzętu kompatybilnego z komputerami PC. Podstawą jest tutaj Common Multiprocessor Architecture, czyli Jednolita Architektura Wieloprocesorowa, pozwalająca na stopniową i elastyczną rozbudowę komputera. Jego osiągi można zwiększać poprzez dokładanie pamięci, płyt procesorowych i sterowników dysków oraz nośników dyskowych. Przede wszystkim starano się zlikwidować wąskie gardło wszelkich serwerów --- obsługę operacji we/wy. Dlatego serwery te wyposażono w wewnętrzną szynę przesyłania danych PowerBus. Łączy ona niezależnie pracujące składniki całego systemu: pamięć główną, procesory z pamięcią podręczną, macierze dysków z inteligentnymi sterownikami i peryferyjną szyną EISA.

Szyna PowerBus jest własnym opracowaniem Tricorda, pozwalającym na wykorzystanie pełnej mocy kilku procesorów i b. szybki transfer danych między pamięcią RAM, procesorami a pamięcią dyskową (do 267MB/sek).

ES5000 jest najnowszym produktem Tricorda i technologicznym rozwinięciem swoich poprzedników. Może on zostać wyposażony w max 1 GB pamięci RAM i blisko 0,5 TB (pół terabajta) pamięci dyskowej. Można zainstalować w nim do 6 kart procesorowych (i486 lub Pentium), co umożliwia symetryczne (procesory wykonują równorzędne zadania) i asymetryczne (procesory zostają dedykowane do wykonywania pewnych zadań, np. jeden z nich zajmuje się obsługą I/O) przetwarzanie wieloprocesorowe (zależnie od zainstalowanego oprogramowania). O mocy tych superserwerów decyduje oparcie ich konstrukcji o b. szybką wewnętrzną szynę przesyłu danych PowerBus i inteligentny podsystem obsługi dysków PowerRAID. Dzięki IIOP (Intelligent I/O Processor) dla obsługi pamięci zewnętrznej w postaci dysków SCSI, ES5000 można wyposażyć w 6 kart z procesorami i386 (pojedyncza karta, będąc w istocie osobnym specjalizowanym komputerem, ma 4 kanały SCSI, z których każdy może obsłużyć do 7 urządzeń; karty te mogą pracować współbieżnie). Dostęp do pamięci odbywa się poprzez połączenie z szyną PowerBus. Procesory główne serwera nie są wtedy absorbowane wykonywaniem operacji we/wy, a w dodatkowych gniazdach EISA (ta magistrala jest tutaj podsystemem peryferyjnym), można umieszczać dowolne karty rozszerzające (np. sieciowe). Dzięki temu rozdzielona zostaje komunikacja w sieci i z pamięcią dyskową. Ograniczona przepustowość szyny EISA nie spowalnia wówczas wykonywania operacji I/O. Takie rozwiązanie eliminuje więc typowe dla systemów SMP wąskie gardło obsługi urządzeń I/O.

Superserwery Tricorda obsługują podstawowe poziomy RAID (0, 1 i 3). Realizowany jest także tzw. "hot sparring" (w przypadku awarii jednego z dysków system odzyskuje z niego tyle informacji ile może i wyznacza inny dysk dla zastąpienia tego uszkodzonego) oraz "hot replacement" (możliwość fizycznej wymiany uszkodzonego dysku bez przerywania pracy serwera).

Na superserwerach Tricorda można zainstalować właściwie wszystkie ważniejsze systemy operacyjne działające na procesorach Intela: Novell Netware, OS/2, SCO Unix, Banyan Vines i in. (poza Novellem, wszystkie pracują w trybie wieloprocesorowym). Tricord dostarcza do tych systemów własne sterowniki dysków, pozwalające w pełni posługiwać się możliwościami IIOP. Superserwery Tricorda są używane w systemach komputerowych odpornych na błędy i awarie (ang. Fault Tolerant), także w parach połączonych serwerów dublujących swoją pracę. Niezawodność była jednym z najważniejszych założeń konstrukcyjnych tych serwerów. Dlatego zaimplementowano w nich technologię RAID (tj. disk mirroring i duplexing), kontrolę parzystości na wszystkich szynach przesyłania danych oraz wyposażono je w redundancyjne systemy chłodzenia powietrzem i dodatkowe zasilacze (awaria jednego nie przerywa pracy systemu). Serwery dostarczane są z zestawem narzędzi diagnostycznych i sterujących pracą całego systemu (odpowiednie rozwiązania sprzętowe pozwalają na wykrywanie rozmaitych błędów i nieprawidłowości pracy systemu oraz daleko idącą ingerencję administratora systemu).

Tricord sprzedaje swoje superserwery PowerFrame, w dwóch wersjach:

--- modele M30 i M40 z wewnętrzną szyną PowerBus o szerokości 32 bity i przepustowości 132 MB/sek (mogą one współpracować najwyżej z dwiema kartami procesowymi)

--- model ES5000 i ES4000, określany jako "Enterprise Server" z szyną PowerBus o szerokości 64 bity i przepustowości do 267 MB/s.

Mogą one być rozbudowywane w sposób liniowy (tj. minimalną konfiguracją jest system z jedną kartą procesorową i jedną kartą sterownika dysków). W związku z tym cena tych serwerów zależy od konkretnej konfiguracji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200