Superkomupter w Świerku będzie miał swój fosforyzujący mural

Serwerownia największego polskiego klastra komputerowego, który powstaje w Centrum Informatycznym Świerk (CIŚ), ozdobiona będzie muralem. W konkursie „Superkomputer z muralem” zwyciężył fosforyzujący projekt krakowskiego plastyka Olafa Ciruta.

"Malowidło sprawi, że bryła budynku sama zamieni się w ogromną maszynę obliczeniową(...). Centralną częścią pozostaje schematyczny rysunek reaktora Maria (ponad 25 m2), od którego rozchodzą się zasilane symbolicznym strumieniem informatycznym zakończenia kanałów do wyprowadzania wiązek neutronów" – wyjaśnia swoją koncepcję Olaf Cirut. Zaznacza, że jego kompozycja stara się oddać dynamikę pracy klastra obliczeniowego.

Jak wyjaśnia laureat, dzięki fosforyzującemu pigmentowi, w nocy, na budynku widoczny będzie błękitny reaktor i rozchodząca się od niego promieniście sieć połączeń, odcinające się od tła. "To bezpośrednie nawiązanie do efektownego zjawiska, jakim jest promieniowanie Czerenkowa. W przyrodzie można je obserwować na przykład w błyskach promieni kosmicznych przechodzących przez atmosferę, zaś w urządzeniach technicznych szczególnie inspirująco wygląda ono właśnie w znajdującym się w Świerku reaktorze badawczym Maria" – opowiada Olaf Cirut.

Wykonanie malowidła pokrywającego fasadę i dwie ściany boczne głównej serwerowni (łącznie ok. 530 m2 powierzchni) zajmie trzyosobowej grupie artystów niemal czterdzieści dni nieprzerwanej pracy. Rozpoczęcie malowania planowane jest, zależnie od warunków atmosferycznych, na drugą połowę kwietnia lub pierwsze dni maja.

"Mural jest kolejnym przykładem na to, że nauka i technika pobudzają wyobraźnię wizualną artystów i mogą być inspiracją dla sztuk plastycznych. Ale nawet jeśli brać pod uwagę tylko praktyczny aspekt dzieła, to stanowi ono świetne wsparcie promocji i popularyzacji działań Narodowego Centrum Badań Jądrowych w dziedzinie energetyki jądrowej oraz informatyki. Wreszcie, co moim zdaniem najważniejsze, oczekuję wpływu malowidła na ożywienie estetyczne i – rzekłbym – odmłodzenie ducha ośrodka w Świerku" – podkreśla kierownik projektu CIŚ prof. Wojciech Wiślicki.

Mural odsłonięty ma być w czerwcu, podczas uroczystego otwarcia klastra komputerowego.

Powstający w Świerku superkomputer jest tworzony z myślą o wsparciu polskiej energetyki i nauki. Będzie to największa tego typu instalacja w Polsce, a planowana wydajność na poziomie 500 TFLOPS uplasuje ją w pierwszej setce najbardziej wydajnych klastrów obliczeniowych na świecie. Wartość całego projektu CIŚ to prawie 98 mln zł. Środki na jego realizację pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – 83 mln zł. – oraz z dotacji celowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – 14,5 mln zł.

Na razie najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce jest superkomputer „Zeus” z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

autor: PAP

źródło:http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,399947,superkomupter-w-swierku-bedzie-mial-swoj-fosforyzujacy-mural.html

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200