Superkomputery o wydajności 3,54 petaflopów

Na międzynarodowej konferencji Supercomputing 2006 (11-17 listopad br., Floryda, USA) zostanie przedstawiona zaktualizowana lista Top500, zestawiająca najbardziej wydajne komputery na świecie. Tworzone co pół roku podsumowanie zawiera tym razem urządzenia o łącznej mocy przetwarzania 3,54 petaflopów.

Najnowszą listę Top500 zdominowały superkomputery koncernu IBM (47,8 proc. udziałów). Na wysokiej, drugiej pozycji uplasowała się firma Hewlett-Packard - należała do niej niemal co trzecia (31,2 proc.) z maszyn zebranych w rankingu. Wśród producentów procesorów pozycję lidera utrzymał Intel, choć jego pozycja w porównaniu do zestawienia sprzed roku znacznie spadła (z 66,6 proc. do 52,2 proc.). Wraz ze spadkiem obecności Intela na Top500 wzrosło znaczenie koncernu Advanced Micro Devices, szczególnie w odniesieniu do komputerów wyposażonych w procesory Opteron (22,6 proc. udziałów w porównaniu do 11 proc. w ubiegłym roku). Na trzecim miejscu znalazł się koncern IBM (wzrost do 18,6 proc. z 14,6 proc. w 2005 r.).

Obecne zestawienie, przygotowywane przez naukowców z USA i Niemiec, jest ostatnim, w którym brana jest pod uwagę jedynie wydajność superkomputerów. Począwszy od czerwca 2007 r. dodatkowym kryterium będzie stopień optymalnego korzystania z energii (teraflop/W). Jak przekonują naukowcy jest to podyktowane faktem, że coraz częściej koszt opłat za zbyt duże zapotrzebowanie komputerów na prąd przewyższa wydatki ponoszone na sam sprzęt.

Jak twierdzi Jack Dongarra, profesor w laboratorium nowoczesnych technik komputerowych Uniwersytetu Tennessee (Knoxville) i jednocześnie jeden ze współtwórców Top500 wydajność produkowanych obecnie procesorów wzrasta tak szybko, że rozmija się z tezami prawa Moore'a. Według tej zasady, moc obliczeniowa komputerów podwaja się co 18 miesięcy. Tymczasem, jak przekonuje Dongarra, wydajność superkomputerów zwiększa się dwukrotnie co 14 miesięcy. Wśród technologii, które w największym stopniu wpływają na szybkość działania komputerów profesor wymienił wielordzeniowość procesorów i gigabitowy Ethernet.

Sumaryczna moc obliczeniowa maszyn zebranych na liście Top500 wynosi 3,54 petaflopów. Jeszcze w czerwcu 2005 r. było to 2,79 petaflopów, a na początku ubiegłego roku "jedynie" 2,30 petaflopów. Aż 306 superkomputerów zlokalizowanych jest na terenie USA, 95 znajduje się w Europie, a 79 w Azji.

Pięć najszybszych komputerów listy Top500:

BlueGene/L, Lawrence Livermore National Laboratory, USA, IBM (280,6 teraflopów)

Red Storm, Sandia National Laboratories, USA, Cray

BGW, The Thomas J. Watson Research Center, USA, IBM

ASC Purple, Department of Energy/Lawrence Livermore National Laboratory, USA, IBM

MareNostrum, Barcelona Computer Center, Hiszpania, IBM