Superkomputery: Amerykanie odzyskali pierwszeństwo

Superkomputer wyprodukowany przez firmę IBM powrócił po pięciu latach na pierwsze miejsce listy Top500, spychając chiński system obliczeniowy tego typu na drugą pozycję.

Zwycięzcą ostatniej edycji tego rankingu został wyprodukowany przez IBM superkomputer Summit, który pracuje dla laboratorium należącego do Departamentu Energii USA (Oak Ridge National Laboratory) i jest w stanie przetwarzać dane z szybkością 122,3 petaflopsów.

Dotychczasowy lider tego rankingu, chiński superkomputer Sunway TaihuLight, spadł na drugie miejsce z wynikiem 93 petaflopsów. Ale IBM ma jeszcze jeden powód do zadowolenia.

Zobacz również:

  • Dokładnie 25 lat temu na rynku pojawił się pierwszy Apple iMac
  • Superkomputer do obliczeń AI od Nvidia
  • Frontier i Aurora na pierwszych miejscach listy TOP500

Drugi superkomputer tej korporacji (Sierra) zajął trzecie miejsce, spychając tym samym inny chiński superkomputer Tianhe-2A na czwarte miejsce. Oba superkomputery produkowane przez IBM są wyposażone w procesory Power9 oraz akceleratory Nvidia.

I na koniec kilka słów o kraju, który swego czasu mógł się pochwalić pewnymi osiągnięciami w tej dziedzinie. Chodzi Rosję, która wprowadziła na listę Top500 czwarty superkomputer. To system obliczeniowy pracujący w Rosyjskiej Służbie Hydrometeorologii i Monitoringu Środowiska, wyprodukowany jednak przez amerykańską firmę. Mowa o systemie XC40 (Cray). Zajmuje on na liście 173. miejsce z wynikiem 1,2 petaflopsów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200