Superkomputer z chmury Azure wkroczył do pierwszej dziesiątki najszybszych na świecie systemów obliczeniowych

Microsoft ma powody do zadowolenia - należący do niego superkomputer Voyager-EUS2 wkroczył kilka dni temu do ekskluzywnego klubu 10 najszybszych systemów obliczeniowych z listy TOP500.

Źródło: techgenyz.com

Superkomputer Microsoftu funkcjonuje w chmurze Azure, ma wydajność 30 petaflopsów i – co może być dla niektórych zaskoczeniem – pracuje pod kontrolą innego niż Windows systemu operacyjnego.

Chociaż Voyager-EUS2 nie pracuje tak szybko jak znajdujące się na czele tej listy superkomputery – takie jak Fugaku (Japonia), Tianhe-2A (Chiny) czy Summit (IBM) - to warto zwrócić uwagę na fakt, że jest to jedyny superkomputer należący do dostawcy usług chmurowych, jaki znalazł się na tej liście. Dla porównania, zajmujący pierwsze miejsce superkomputer Fugaku ma wydajność 442 petaflopsów i zawiera 7,6 mln rdzeni obliczeniowych.

Zobacz również:

  • Laptop 2 w 1 dla Biznesu - użyteczny sprzęt czy zbędny gadżet?
  • Czy możliwa jest dominacja komputerów kwantowych?
  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?

Superkomputer Voyager-EUS2 zajmuje dziesiąte miejsce, pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Ubuntu 18.04 edycja LTS (Long Term Servicing) i zawiera ponad 253 tysięcy rdzeni znajdujących się w wyprodukowanych przez AMD procesorach EPYC. Każdy procesor zawiera 48 rdzeni taktowanych zegarem 2,45 GHz. Superkomputer zawiera też procesory graficzne NVIDIA A100 GPU oraz połączenia Mellanox HDR Infiniband.

Microsoft wprowadził na listę TOP500 ogółem 5 superkomputerów, wyposażając je wszystkie w rozwiązania wspierające najbardziej zaawansowane technologie IT, takie jak sztuczna inteligencja czy maszynowe uczenie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200