Superkomputer na życzenie

Projekt EuroGrid obejmuje cztery dziedziny aplikacyjne:

W ramach Bio Grid opracowuje się interfejsy, umożliwiające chemikom i biologom przekazanie zadań do zestawu o wysokiej mocy obliczeniowej (HPC - High Performance Computing). Meteo Grid zapewni opracowanie adapterów do istniejących aplikacji prognozowania pogody w celu uzyskania szczegółowych map pogody dla określonych lokalizacji. W ramach projektowania inżynierskiego CAE Grid przewiduje się wspomaganie projektowania w europejskim przemyśle lotniczym. HPC Research Grid ma służyć udostępnianiu istniejącej mocy obliczeniowej uczelni i instytutów naukowych Unii Europejskiej naukowcom z różnych dziedzin. Uczestnikami EuroGrid są liczne uczelnie (w tym Uniwersytet Warszawski), ośrodki obliczeniowe oraz dostawcy produktów informatycznych (Fujitsu, debis).

DataGrid. To drugi projekt sponsorowany przez Unię Europejską. Jego głównym przeznaczeniem jest zbieranie, analiza i eksploracja baz danych o rozmiarach liczonych w tysiącach TB, powstających w wyniku eksperymentów w dziedzinie fizyki wysokich energii i satelitarnych obserwacji naszego globu. Duża moc obliczeniowa zestawu Grid pozwoli na bieżącą analizę wyników wielu eksperymentów, co nie było możliwe nawet przy zastosowaniu najpotężniejszych superkomputerów, zainstalowanych w CERN i innych ośrodkach naukowych.

Głównymi uczestnikami projektu są centrum badań nuklearnych CERN w Genewie, Europejska Agencja Kosmiczna i liczne instytuty naukowe z Francji, Wlk. Brytanii, Włoch i Holandii.

W celu rozpowszechniania wyników prac nad DataGrid stworzono Industry and Research Forum, co pozwoliło włączyć się do prac nad DataGrid i korzystać z jego zasobów naukowcom spoza Unii Europejskiej. Forum grupuje badaczy z Europy, Rosji, USA i Japonii.

Komercyjne propozycje GC

IBM prowadzi mocno zaawansowane prace nad tzw. autonomicznym przetwarzaniem. Sieci autonomiczne inteligentnie reagują na nieprzewidziane zdarzenia, same sobą zarządzają i naprawiają, korygują błędy oraz zapewniają zasoby potrzebne użytkownikowi. IBM ma wizję połączenia wielu komputerów za pośrednictwem warstwy inteligentnego oprogramowania, co pozwoli firmie oferować usługi obliczeniowe dla biznesu w taki sposób, jak obecnie rozpowszechnia się media (woda, gaz). W IBM działa prototyp systemu o roboczej nazwie Oceano, nie związany z żadną platformą systemową, pozwalający na połączenie niejednorodnych zestawów komputerowych w jeden wysoce wydajny system obliczeniowy.

Natomiast Sun oferuje gotowy produkt Sun Grid Engine, przeznaczony do optymalizacji wykorzystania zasobów sprzętowych i programowych w niejednorodnym środowisku sieciowym. Sun Grid Engine agreguje moc obliczeniową farm komputerów, serwerów i stacji roboczych i prezentuje jeden punkt dostępu dla użytkowników potrzebujących dużej mocy. Sun Grid Engine zajmuje się podziałem obciążenia na poszczególne komputery, kolejkowaniem zadań wsadowych oraz oferuje podstawowe funkcje niezbędne do zarządzania zestawem.

Jeszcze w tym roku Sun wprowadzi Global Resource Director, ulepszony pakiet do harmonogramowania zadań dla Sun Grid Engine. Oba produkty Sun zakupił razem z firmą Gridware w lipcu ub.r.


TOP 200