Superkomputer do obliczeń AI od Nvidia

Amerykańska korporacja opublikowała w tym tygodniu w internecie film, na którym pokazała oficjalnie po raz pierwszy swój najnowszy superkomputer przystosowany do prowadzenia obliczeń AI, któremu nadała nazwę Eos.

Grafika: Nvidia

Eos jest wyposażony w 576 systemów DGX H100, każdy zawierający osiem procesorów graficznych Nvidia H100 zoptymalizowanych do radzenia sobie z obciążeniami związanymi z obsługą sztucznej inteligencji (AI) i obliczeniami o wysokiej wydajności (HPC). Mając również do dyspozycji 1152 procesorów Intel Xeon Platinum 8480C (56 rdzeni na procesor), Eos ma imponującą wydajność 18,4 ExaFLOPS.

Konstrukcja systemu Eos oparta jest na architekturze DGX SuperPOD i została zaprojektowana specjalnie z myślą o obciążeniach AI i wysokiej skalowalności, co jest możliwe dzięki zastosowaniu firmowych technologii Mellanox Quantum-2 InfiniBand i In-Network Computing, które zapewniają prędkość przesyłania danych dochodzącą do 400 Gb/s.

Zobacz również:

  • Powstała najnowocześniejsza na świecie fabryka chipów
  • Superkomputer HPE powraca na Międzynarodową Stację Kosmiczną
  • "Dostajemy 200 stopionych kart RTX 4090 miesięcznie". Serwis ostrzega

Oprócz wydajnego sprzętu, Eos jest również wyposażony w potężne oprogramowanie, stworzone specjalnie z myślą o rozwoju i wdrażaniu sztucznej inteligencji. Dlatego może obsługiwać różnorodne aplikacje, od generatywnej sztucznej inteligencji podobnej do ChatGPT po wydajny moduł sztucznej inteligencji. Maszyna ma zintegrowany pakiet oprogramowania, który obejmuje aplikacje do tworzenia i wdrażania sztucznej inteligencji (w tym wspierające orkiestrację i zarządzanie klastrami), wydajną pamięć masową i biblioteki sieciowe, a także system operacyjny zoptymalizowany pod kątem obciążeń AI.

Mając do dyspozycji tak potężną jednostkę obliczeniową, firmy mogą realizować nawet najbardziej wymagające projekty i realizować swoje aspiracje związane ze sztuczną inteligencją. Jak dotąd Nvidia nie podała, ile ją kosztował system Eos. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że każdy procesor graficzny H100 może kosztować nawet 40 tys. USD, jest to na pewno olbrzymia kwota.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200