Superkomputer Watson w roli chmurowej platformy do projektowania aplikacji

IBM zamierza wykorzystać superkomputer Watson oraz jego sztuczną inteligencję w nietypowy sposób. Chce go udostępnić projektantom aplikacji (w postaci chmurowej usługi), którzy będą mogli na nim uruchamiać oraz testować swoje produkty.

IBM realizuje projekt we współpracuje z kilkoma firmami. Pracują one nad różnymi chmurowymi usługami, które będzie świadczyć superkomputer Watson. Każdy z partnerów zajmuje się określonym rodzajem aplikacje, które będzie można uruchamiać i testować na superkomputerze. I tak np. jeden z nich pracuje nad usługą testującą aplikacje handlowe, w tym takie, dzięki którym konsument chcący zakupić jakiś produkt może prowadzić bezpośredni dialog z superkomputerem (czyli prowadzić wirtualną rozmowę z dostawcą tego produktu).

Chmurowy Watson będzie dysponować kompletem narzędzi używanych do budowania aplikacji, będzie mieć dostęp do różnych API oraz będzie oferować użytkownikowi różne materiały edukacyjne. Jednak najważniejszą cechą superkomputera Watson (a tym samym oferowanych przez niego chmurowych usług) jest to, że jest to system kognitywny – a więc taki, który bazuje na technologiach z obszaru sztucznych inteligencji. Użytkownik takiego systemu ma wrażenie, że po drugiej stronie nie znajduje się wyłącznie szybki komputer, ale inteligentny i myślący robot.

Zobacz również:

  • Włochy są kolejnym krajem, w którym Microsoft zbuduje swoją chmurę
  • Kwantowe centrum danych

I na koniec kilka słów o warstwie sprzętowej superkomputerów Watson. Oferowany obecnie przez IBM, komercyjny superkomputer Watson, jest wielokrotnie mniejszy niż ten, który obsługiwał telewizyjny quiz Jeopardy. Watson/Jeopardy miał do dyspozycji 2900 rdzeni obliczeniowych i 15 TB pamięci systemowej RAM. Komercyjny Watson zawiera od 16 do 32 rdzeni obliczeniowych i do 256 GB pamięci RAM. Jednostki takie można oczywiście łączyć ze sobą i zbudować jeden silny system obliczeniowy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200