Superkomputer Cray X1 w ICM

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM) wzbogaciło swoją bazę superkomputerów o maszynę Cray X1.

Jest to pierwszy tego typu superkomputer uruchomiony w europejskiej instytucji akademickiej. Będzie on wykorzystywany do obliczeń w takich dziedzinach jak modelowanie zjawisk zachodzących w organizmach, analiza informacji zawartych w ludzkim genomie i modelowanie elementów układów życiowych. Znajdzie też zastosowanie przy projektowaniu leków, symulacji zjawisk klimatycznych, prognozowaniu pogody czy też optymalizacji konstrukcji i procesów technologicznych.

Zasoby komputera Cray X1 mają w założeniach służyć całemu środowisku naukowemu w Polsce. O grant obliczeniowy w ICM może wystąpić każdy pracownik lub doktorant wyższej uczelni lub placówki naukowej.

System wyposażony w 16 procesorów wektorowych pracujących z częstotliwością 800 MHz posiada 64 GB pamięci RAM oraz współpracuje z pamięcią dyskową o pojemności 1,3 TB. Według danych producenta Cray X1 w tej konfiguracji osiąga szczytową wydajność (Rpeak) na poziomie 204,8 Gflopa. Docelowo w maszynie mają być zainstalowane 64 procesory.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200