Super szybkie napędy SSD firmy Pliant

Spółka Pliant Technology wprowadziła wczoraj na rynek swoje pierwsze napędy SSD klasy “enterprise". Są to produkty linii EFD LS i EFD LB (Enterprise Flash Drive) oparte na rodzimym układzie ASIC, które oferują prawie dwa razy większą wydajność IOPS niż podobne, dostępne obecnie na rynku rozwiązania.

Napędy EFD LS mają wielkość 3,5 cala, a EFD LB 2,5 cala. Napędy mogą wykonywać odpowiednio 180 tys. i 140 tys. operacji I/O na sekundę. Napęd EFD LS może odczytywać dane z szybkością 500 MB/s i zapisywać z szybkością 320 MB/s. W przypadku napędu EFD lB parametry te wynoszą 420 i 220 MB/s.

Super szybkie napędy SSD firmy Pliant

Producent twierdzi, że w przypadku obu napędów nie istnieje żaden limit jeśli chodzi o maks. ilość operacji zapisu danych i daje gwarancję, że napędy będą pracować z taką samą wydajnością i bezbłędnie przez co najmniej pięć lat. W kolejce po napędy firmy Pliant czekają wiodący dostawcy systemów pamięci masowych, tacy jak EMC, HP, Sun i Hitachi.

Większość produkowanych obecnie napędów SSD klasy “enterprise" zawiera interfejs Fibre Channel. Napędy firmy Pliant zostały wyposażone w interfejs SAS (Serial-Attached SCSI), który w opinii specjalistów wygra rywalizację z interfejsem FC. Interfejsy SAS obsługują obecnie dane z szybkością 6 Gb/s (a do 2012 r. szybkość ta ma wzrosnąć do 12 Gb/s). W przypadku interfejsów FC wartość ta wynosi 8 Gb/s.

Architektura kontrolera obsługującego napędy firmy Pliant nie odbiega od architektur kontrolerów stosowanych przez innych dostawców takich napędów (kontroler konfiguruje napędy do pracy w trybie RAID 0 i zawiera 12 niezależnych kanałów I/O, które wymieniają dane z układami NAND/flash typu Single Level Cell produkowanymi przez firmę Samsung).

Pliant zastosował w kontrolerze firmowe rozwiązanie chroniące metadane, nadając mu nazwę Triple Redundancy ECC Algorithm. Jest to algorytm dzięki któremu metadane są potrójnie zabezpieczone, co jest szczególnie ważne w przypadku napędów tej klasy, które obsługują ważne dla przedsiębiorstwa aplikacje.

Firma nie podaje ile będą kosztować napędy. Analitycy sądzą, że będą one droższe niż intelowskie napędy X25-E wyposażone w interfejs SATA (780 USD za napęd o pojemności 64 GB), ale dużo tańsze niż napędy SSD wyposażone w interfejs Fibre Channel.

Czytaj również tutaj o napędach SSD przeznaczonych na rynek konsumencki, które firma Corsair wprowadziła na rynek w lipcu br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200