Sun zaprezentował platformę cloud computing

Sun chce w połowie br. roku poszerzyć ofertę o usługi cloud computing. Na początek będą to dwie usługi (Storage Cloud i Compute Cloud), które firma zaprezentowała w tym tygodniu na konferencji CommunityOne w Nowym Jorku.

Będą to usługi wchodzące w skład platformy SOCP (Sun Open Cloud Platform), adresowane głównie dla programistów, studentów i małych firm, które piszą nowe aplikacje i chcą je przetestować korzystając z Internetu i sprzętu firmy Sun zainstalowanego w specjalnym centrum danych. Firma może np. w ten sposób sprawdzić, jakie serwery czy systemy pamięci masowych są potrzebne do obsługiwania konkretnych aplikacji.

Programista chcący przetestować aplikacje może ją przesłać przez Internet do centrum danych firmy Sun i zainstalować, a następnie uruchomić, rezerwując wcześniej określone zasoby. Wszystkie te operacje można wykonywać przy użyciu przeglądarki WWW. Aplikacje będzie można uruchamiać w wybranym środowisku programistycznym, takim jak Linux, Windows czy OpenSolaris.

Zobacz również:

  • 16 innowacji w chmurze, którym nie sposób się oprzeć

Będzie to już druga inicjatywa firmy Sun typu "przetwarzanie danych na żądanie" (on-demand computing). Firma zaprezentowała kilka lat temu usługę Sun Grid Compute Utility (pisaliśmy o tym tutaj i tutaj, która nie zainteresowała jednak użytkowników i na skutek małego popytu Sun wycofał się z tego pomysłu w zeszłym roku (wspierając jednak dalej użytkowników, którzy korzystają już z niej).

Centrum danych świadczące usługi Sun Open Cloud Platform znajduje się w centrum danych SuperNAP zlokalizowanym w Las Vegas. Sun zainstalował w wydzierżawionym od firmy Switch Communications cetrum danych sprzęt platformy x86 i Sparc. Całym środowiskiem zarządza oprogramowanie opracowane przez firmę Q-Layer, którą Sun przejął na początku tego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200